Doradztwo podatkowe

Kiedy brak dokumentacji cen transferowych to kosztowny błąd

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

23 lipca 2020
Dla organów podatkowych nie ma znaczenia, czy nie przygotowałeś dokumentacji cen transferowych przez zapomnienie, czy z powodu niewiedzy. To błąd, który może Cię jednak słono kosztować.

Choć ceny transferowe i dokumentacja podatkowa z nimi związana nie są nowym rozwiązaniem, wciąż sprawiają wiele problemów zarówno przedsiębiorcom, jak i rozliczającym ich księgowym. Z naszej praktyki wynika, że nieprawidłowości popełniane w obszarze: podmioty powiązane – ceny transferowe – limity – dokumentacja układają się w całkiem długą listę.

Brak dokumentacji transferowej

To błąd, który wynika niekiedy ze zwykłego przeoczenia, a najczęściej z niedostatków wiedzy. Biorąc pod uwagę, jak skomplikowane jest polskie prawo podatkowe oraz przepisy w zakresie obowiązków posiadania dokumentacji cen transakcyjnych, nie trudno się dziwić.

Kiedy organ podatkowy wezwie cię do przedłożenia dokumentacji cen transakcyjnych, masz na to 7 dni. Niewykluczone, że cały ten czas spędzisz na przeglądaniu posiadanej dokumentacji, dokumentów podatkowych, bądź analizie transakcji, które przykuły uwagę fiskusa.

Przyczyny braku dokumentacji

Tak jak wspomnieliśmy w wyjaśnieniu, czym są ceny transferowe i w jakich sytuacjach się je stosuje, określenie, kiedy mamy do czynienia z podmiotami powiązanymi, nie jest proste. Możesz zatem zwyczajnie źle zinterpretować poszczególne przepisy prawa podatkowego.

A może zdarzyć się i tak, że zwyczajnie nie wiesz, że takie powiązanie występuje pomiędzy twoją spółką a jakąś inną, zupełnie ci nieznaną. Jak to możliwe? Ano zwyczajnie: nie wpadło ci np. do głowy, że kupione niegdyś jednostki uczestnictwa zagranicznego funduszu inwestycyjnego tworzą powiązanie pomiędzy tobą a tym funduszem? Okazuje się, że podmiot, w którymi masz powiązania (ale nie zawarłeś żadnej istotnej transakcji) może być powiązany z innym podmiotem, z którym owszem, handlujesz i to na sporą skalę.

Jedną z przyczyn nie sporządzania dokumentacji cen transferowych jest też niewłaściwa interpretacja przepisów dotyczących limitów kwotowych. Chodzi o to, od jakiej wartości transakcji między tobą a podmiotem powiązanym powstaje obowiązek dokumentacyjny. O limitach przeczytasz więcej w artykule o limitach kwotowych w cenach transferowych. Teraz natomiast wyjaśnijmy, o co dokładnie chodzi.

Limity kwotowe w dokumentacji

Jednym z często popełnianych błędów jest sumowanie wartości transakcji netto zamiast brutto (bo chodzi o wszystkie transakcje z podmiotem w danym roku podatkowym). Otrzymana kwota znalazła się pod progiem (limitem), więc nie udokumentowałeś tych transakcji, jak również zastosowanych w nich cen.

Inny powszechnie spotykany błąd to przeliczenie na euro waluty, w której dokonywane były transakcje, po niewłaściwym kursie. Nie każdy bowiem pamięta, że inaczej należy przeliczyć wartość transakcji, a inaczej kwotę limitu zobowiązującego do sporządzenia dokumentacji cen transferowych.

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoja dokumentacja została sporządzona prawidłowo, a przedsiębiorstwo bezproblemowo przejdzie kontrolę organów podatkowych, polecamy skorzystać z usług naszej kancelarii.

Kacper Boroń
Kierownik, Dział Doradztwa Podatkowego

Kacper Boroń

Menedżer, Doradca podatkowy

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa. Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…
Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej
Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa. Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: