Choć ceny transferowe i dokumentacja podatkowa z nimi związana nie są nowym rozwiązaniem, wciąż sprawiają wiele problemów zarówno przedsiębiorcom, jak i rozliczającym ich księgowym. Z naszej praktyki wynika, że nieprawidłowości popełniane w obszarze: podmioty powiązane – ceny transferowe – limity – dokumentacja układają się w całkiem długą listę.
Brak dokumentacji transferowej
To błąd, który wynika niekiedy ze zwykłego przeoczenia, a najczęściej z niedostatków wiedzy. Biorąc pod uwagę, jak skomplikowane jest polskie prawo podatkowe oraz przepisy w zakresie obowiązków posiadania dokumentacji cen transakcyjnych, nie trudno się dziwić.
Kiedy organ podatkowy wezwie cię do przedłożenia dokumentacji cen transakcyjnych, masz na to 7 dni. Niewykluczone, że cały ten czas spędzisz na przeglądaniu posiadanej dokumentacji, dokumentów podatkowych, bądź analizie transakcji, które przykuły uwagę fiskusa.
Przyczyny braku dokumentacji
Tak jak wspomnieliśmy w wyjaśnieniu, czym są ceny transferowe i w jakich sytuacjach się je stosuje, określenie, kiedy mamy do czynienia z podmiotami powiązanymi, nie jest proste. Możesz zatem zwyczajnie źle zinterpretować poszczególne przepisy prawa podatkowego.
A może zdarzyć się i tak, że zwyczajnie nie wiesz, że takie powiązanie występuje pomiędzy twoją spółką a jakąś inną, zupełnie ci nieznaną. Jak to możliwe? Ano zwyczajnie: nie wpadło ci np. do głowy, że kupione niegdyś jednostki uczestnictwa zagranicznego funduszu inwestycyjnego tworzą powiązanie pomiędzy tobą a tym funduszem? Okazuje się, że podmiot, w którymi masz powiązania (ale nie zawarłeś żadnej istotnej transakcji) może być powiązany z innym podmiotem, z którym owszem, handlujesz i to na sporą skalę.
Jedną z przyczyn nie sporządzania dokumentacji cen transferowych jest też niewłaściwa interpretacja przepisów dotyczących limitów kwotowych. Chodzi o to, od jakiej wartości transakcji między tobą a podmiotem powiązanym powstaje obowiązek dokumentacyjny. O limitach przeczytasz więcej w artykule o limitach kwotowych w cenach transferowych. Teraz natomiast wyjaśnijmy, o co dokładnie chodzi.
Limity kwotowe w dokumentacji
Jednym z często popełnianych błędów jest sumowanie wartości transakcji netto zamiast brutto (bo chodzi o wszystkie transakcje z podmiotem w danym roku podatkowym). Otrzymana kwota znalazła się pod progiem (limitem), więc nie udokumentowałeś tych transakcji, jak również zastosowanych w nich cen.
Inny powszechnie spotykany błąd to przeliczenie na euro waluty, w której dokonywane były transakcje, po niewłaściwym kursie. Nie każdy bowiem pamięta, że inaczej należy przeliczyć wartość transakcji, a inaczej kwotę limitu zobowiązującego do sporządzenia dokumentacji cen transferowych.
Jeśli chcesz mieć pewność, że twoja dokumentacja została sporządzona prawidłowo, a przedsiębiorstwo bezproblemowo przejdzie kontrolę organów podatkowych, polecamy skorzystać z usług naszej kancelarii.
Kacper Boroń
Kierownik, Dział Doradztwa Podatkowego