pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

Doradztwo prawne

Promocja czy manipulacja? Nie daj się nabrać!

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

01 grudnia 2022
Wielkimi krokami zbliża się najbardziej „zakupowy” okres w roku. Black Friday, Święta Bożego Narodzenia, poświąteczne wyprzedaże… Zanim dasz się ponieść zakupowemu szaleństwu, sprawdź czy zmiany w ustawie o prawach konsumenta, dotyczą także Ciebie, a dokładniej – jak mogą wpłynąć na Twoje zakupy.

Zmiany w ustawie o prawach konsumentów – sprawdź czy Ciebie dotyczą!

Projekty nowelizacji ustawy o prawach konsumenta zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego, w celu wdrożenia dyrektyw unijnych. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku. W tym wpisie przedstawię, jakie modyfikacje pojawią się w ustawie, po wejściu w życie nowelizacji.

 

Opinie klientów

Podczas zakupów przez Internet, bardzo często opieramy swój wybór, na opiniach dodanych przez osoby, które zakupiły już dany produkt. Niestety często bywa tak, że opinie okazują się nieprawdziwe. Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta wychodzi naprzeciw temu zjawisku i nakłada na przedsiębiorców pewne, nowe obowiązki, takie jak:

 

  • obowiązek weryfikacji, czy zamieszczone opinie pochodzą od konsumentów,
  • zakaz zlecania innej osobie dodawania opinii nieprawdziwych lub zniekształconych.

 

Ta zmiana niewątpliwie wzmocni ochronę konsumentów i zabezpieczy ich interesy.

 

Zakaz wprowadzania w błąd

Kilka dni temu obchodziliśmy święto każdego wielbiciela promocji, czyli Black Friday! Gdy jedni dają się ponieść zakupowemu szaleństwu, inni analizują, czy rzeczywiście to „święto” jest opłacalne dla konsumentów. Zdarzały się sytuacje, że przedsiębiorcy, kilka tygodni przed wielkimi promocjami, zawyżali ceny, aby móc je potem obniżyć. Dzięki temu działaniu zmiana ceny wydawała się bardziej atrakcyjna. I w tym momencie wchodzi ona „cała na biało” – nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Wskazuje ona, że przedsiębiorca, w przypadku wyprzedaży lub przeceny towaru, będzie musiał podać jego najniższą cenę, która obowiązywała w ciągu ostatnich 30 dni. W przypadku produktów, które są dostępne krócej niż 30 dni – przedsiębiorca będzie musiał  podać informację o najniższej cenie tego produktu, obowiązującej od dnia jego wprowadzenia go do sprzedaży.

Oznacza to, że w przyszłym roku, będziemy mogli czuć się bardziej bezpiecznie, jeżeli chodzi o zakłamywanie cen.

 

Zmiany w zakresie sprzedaży usług cyfrowych

Jeżeli sprzedajemy oprogramowanie, będziemy zobowiązani informować odbiorców, o jego aktualizacjach i zabezpieczeniach, które powinny być wdrożone, a także o skutkach ich niewdrożenia. Obowiązek obejmuje:

  • cały czas trwania umowy,
  • czas oczekiwany przez konsumenta. 

 

Niezgodność towaru z usługą

W przypadku wady przedmiotu konsument ma prawo do naprawy lub wymiany towaru. Przedsiębiorca odbiera towar od konsumenta i dokonuje naprawy na swój koszt. Jeżeli nie wywiąże się on ze swojego obowiązku, wówczas konsument ma prawo do obniżenia ceny lub do odstąpienia od umowy. Uprawnienie to nie przysługuje, jeżeli niezgodność towaru z umową, nie jest istotna. Nowelizacja wprowadza domniemanie istotności stanu
niezgodności, co oznacza, że ciężar obalenia tego domniemania będzie spoczywał
na przedsiębiorcy.

 

Inne zmiany

Warto wiedzieć, że:

 

  • termin na odstąpienie od umowy, w przypadku zawarcia jej podczas wizyty przedsiębiorcy
    w domu konsumenta lub podczas wycieczki, zostanie wydłużony do 30 dni,
  • za wprowadzanie klientów w błąd i nieuczciwą praktykę rynkową, będzie uważana sprzedaż towaru identycznego z tym, który jest sprzedawany w innym kraju, a w rzeczywistości różni się,
  • zakazane będzie zawieranie umów o usługi finansowe podczas pokazu lub wycieczki – taka umowa będzie nieważna z mocy prawa i nie będzie wywoływała skutków dla konsumenta.

 

Nie ma wątpliwości, że wprowadzone zmiany będą w jeszcze większym stopniu chroniły prawa konsumentów. Pojawi się wiele nowych obowiązków, ciążących na sprzedających. Warto podkreślić, iż zmiany te są na tyle obszerne, że ustawodawca wyznaczył datę ich wprowadzenia na 1 stycznia 2023 roku, a nie tak jak zazwyczaj, na 14 dni od ich ogłoszenia. Niemniej jednak warto znać powyższe zmiany, aby móc właściwie egzekwować swoje prawa, a przede wszystkim dokonywać właściwych i przemyślanych decyzji zakupowych.

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: