pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

EWIDENCJA IP BOX

Nowy Rok –

nowa ewidencja IP BOX.

Tylko interpretacja oddająca stan faktyczny oraz rzetelnie prowadzona ewidencja zapewnią Ci pełne bezpieczeństwo skorzystania z ulgi IP BOX.

Jesteś pewien, że Twoja dokumentacja spełnia wszystkie wymogi?

Będziemy pilnowali, aby Twoja ewidencja spełniała wszystkie warunki:

Doświadczeniem prześcigamy urzędników.
Bez problemu dostrzegamy błędy, których
nie zauważy zwykły księgowy.

Być może uznałeś, że znajdziesz gotowy wzór w Internecie i to wystarczy?

 

Nie naprawiasz sam sprzętu, który jeszcze jest na gwarancji
Nie grasz sam na konsoli w co-op
Nie montujesz sam 65-calowego monitora

Więc usiądz wygodnie i prowdzenie ewidencji również

Dzięki IP BOX zaoszczędziliśmy naszym klientom już ponad
JEDNEGO SASINA!

Nasze wyniki na 17.11.2022.

Prowadzonych ewidencji IP BOX

Sasinów zaoszczędzonych dzięki IP BOX

Wniosków rozpatrzonych pozytywnie

Jedno kliknięcie dzieli Cię od 

wygodnego zamówienia ewidencji IP BOX

*W każdej chwili możesz zrezygnować i nie spotkają Cię w związku z tym żadne przykre konsekwencje, a od kolejnego miesiąca Twoja subskrypcja zostanie anulowana.
**Prowadzenie ewidencji rozpoczynamy od miesiąca, w którym została zakupiona subskrypcja. Poinformuj nas jeżeli chciałbyś uzupełnić poprzednie miesiące Twojej ewidencji.

W razie jakichkolwiek pytań, pisz do nas śmiało.



    Najczęściej zadawane pytania

    Jak działa ewidencja IP BOX

    Ewidencja IP BOX polega między innymi na ustaleniu przychodu z prawa własności intelektualnej, kosztów uzyskania przychodu, wyliczeniu wskaźnika Nexus oraz ustaleniu dochodu kwalifikowanego. 

    Najważniejszym elementem całej ewidencji jest ustalenie wskaźnika Nexus oraz dochodu kwalifikowanego, który ma podlegać opodatkowaniu 5% stawką. 

    Czy można poprowadzić ewidencję samemu?
    Ewidencję na potrzeby ulgi IP BOX można sporządzić samemu, zlecić swojej księgowej lub innemu specjaliście. Nie musi prowadzić jej osoba odpowiedzialna za prowadzenie księgowości.
    W jakiej formie powinna być prowadzona ewidencja?
    Forma, w jakiej należy prowadzić ewidencję na potrzeby ulgi IP BOX nie została bezpośrednio wskazana. Najczęstszą formą prowadzenia ewidencji na potrzeby ulgi jest prowadzenie jej w formie excela.
    Jaki jest wzór ewidencji Ip Box?
    Nie ma konkretnego wzoru ewidencji, jednak zgodnie z ustawą o PIT oraz o CIT są punkty, które taka ewidencja musi zawierać. Nie jest jednak narzucona konkretna forma prowadzenia takiej ewidencji ani konkretny wzór ewidencji.
    Co powinna zawierać ewidencja do celów ulgi IP BOX?
    Najważniejszym elementem takiej ewidencji jest wskazanie projektów wraz związanymi z nimi FV. Następnie trzeba ustalić jaki jest % wynagrodzenia autorskiego z danej faktury przychodowej, a w tym może pomóc, np. ewidencja czasu pracy bądź raporty wykonywanych zadań. Formalnymi aspektami jest już odpowiednie przypisanie kosztów oraz obliczenie wskaźnika Nexus. Ewidencja do celów IP BOX powinna być prowadzona na bieżąco.
    Czy ewidencja IP BOX jest obowiązkowa?
    W celu skorzystania z IP BOX konieczne jest prowadzenie bieżącej ewidencji, ściśle związanej z tworzeniem oprogramowania.
    Jak opisać stan faktyczny w uldze IP BOX?
    W przypadku programistów należy zwrócić uwagę na opis świadczonych usług (np. automatyczne tłumaczenie tekstu) oraz na użyte technologie (np. język programowania C++). Przedstawione prace powinny uwzględniać projekty, które będą ujęte w wyszczególnionej ewidencji na potrzeby rozliczenia Ulgi IP Box. Kolejnym istotnym czynnikiem jest wymienienie dokładnie kosztów prowadzonej działalności, aby móc je następnie precyzyjnie przypisać do wskaźnika Nexus.
    Czym jest wskaźnik Nexus?

    Wskaźnik Nexus wskazuje nam jaka część dochodu z kwalifikowanego IP (np. z autorskiego prawa do programu komputerowego) będzie podlegać 5% stawce podatku. Ma on na celu promowanie podatników, którzy we własnym zakresie prowadzą prace innowacyjne. W przypadku braku podzlecania w formie kontraktu B2B zadań innym podmiotom, wskaźnik wyniesie 1, a więc całość niniejszego dochodu będzie podlegać pod Ulgę IP Box.

    Co to są koszty kwalifikowane?
    Koszty kwalifikowane są konieczne do obliczenia wskaźnika Nexus i dotyczą wydatków ściśle związanych z działalnością badawczo-rozwojową, ale nie należy ich zawężać do katalogu “kosztów kwalifikowanych” na potrzeby Ulgi B+R, ani też nie muszą być one tożsame z kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego IP.
    W jakiej formie powinna być prowadzona ewidencja?

    Forma, w jakiej należy prowadzić ewidencję na potrzeby ulgi IP BOX nie została bezpośrednio wskazana. Najczęstszą formą prowadzenia ewidencji na potrzeby ulgi jest prowadzenie jej w formie excela.