pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

Doradztwo podatkowe dla IT

Sprzedaż przedmiotów w grach komputerowych opodatkowana?!

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

16 października 2023
Wirtualne światy, pełne fantastycznych przygód i niezwykłych możliwości, stały się nieodłącznym elementem współczesnej rozrywki. Jednym z aspektów, który nabrał szczególnego znaczenia w ostatnich latach, jest sprzedaż przedmiotów wewnątrz gier. Wirtualne itemy, od mieczy i pancerzy po skórki postaci czy dekoracje do domów, przyciągają uwagę milionów graczy na całym świecie. Czy taka sprzedaż powinna być opodatkowana? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Co na to skarbówka?

Skarbówka już nieraz odpowiadała na pytania podatników dotyczące tego typu sprzedaży. Rozstrzygnięć jest dużo, jednak udało się zebrać poszczególne sytuację w całość – wszystko bowiem zależy od przedstawionego stanu faktycznego.

Regularna sprzedaż

Jeżeli sprzedaż wirtualnych przedmiotów nabierze charakteru ciągłego, wówczas będzie traktowana jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takiej sytuacji istnieje możliwość wyboru ryczałtu. W tym miejscu rodzi się pytanie – jaka stawka?

Ryczałt 3%

3% stawka ryczałtu jest odpowiednia dla podatnika, który co prawda nie wytwarza przedmiotów sam, ale kupuje je od innego gracza i sprzedaje kolejnemu. Wówczas jest to działalność usługowa w zakresie handlu, gdzie przedmioty, które są sprzedawane nie podlegają przetworzeniu i zostały zakupione w celu dalszej odsprzedaży.

Ryczałt 8,5%

Taką stawką ryczałtu będzie opodatkowana sprzedaż przedmiotów wirtualnych, które zostały samodzielnie przez podatnika wytworzone i następnie sprzedawane. Co ciekawe, w tym przypadku działalność nie może zostać potraktowana jako wytwórcza, ponieważ sprzedaż nie dotyczy przedmiotów materialnych.

Co ze sprzedażą “raz na jakiś czas”?

W większości przypadków to jednak osoby fizyczne sprzedają i kupują przedmioty w grach komputerowych. Kiedy zdarzy się czasem sprzedanie jakiegoś “łupu”, wówczas nie należy traktować tego jako działalność gospodarcza.  W takiej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Sprzedaż wirtualnych przedmiotów na podstawie umowy licencji traktowana jest jako zbycie praw majątkowych, co zostało potwierdzone w kilku interpretacjach indywidualnych. W momencie w którym gra dopuszcza sprzedaż przedmiotów rozpoznany zostaje przychód z tzw. innych źródeł.  Przychód w obu przypadkach opodatkowany powinien być według skali podatkowej stawką 12% lub 32%.

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: