pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

Doradztwo podatkowe dla nieruchomości

PKD a nieruchomości – uważaj na właściwą stawkę ryczałtu oraz VAT

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

20 lipca 2023

PKD nieruchomości – które wybrać?

 

Przedsiębiorca zamierzający rozpocząć działalność gospodarczą związaną z nieruchomościami może zastanawiać się jakie PKD wybrać. Sprawa nie jest tak oczywista, a właściwy kod zależy od tego co dokładnie robi przedsiębiorca. W przypadku handlu nieruchomościami właściwym PKD będzie 68.10.Z. Jeżeli jednak podmiot będzie jedynie świadczyć usługi pośrednictwa to prawidłowy będzie kod 68.31.Z. Budowa nieruchomości sklasyfikowana będzie natomiast pod kodem 41.10.Z lub 41.20.Z.

 

Nieruchomości – stawka ryczałtu

 

Stawka ryczałtu to kolejny istotny temat warty omówienia w przypadku nieruchomości. Przedsiębiorca decydujący się na przejście na taką formę opodatkowania musi pamiętać, że różni się ona w zależności od wykonywanych czynności. Handel nieruchomości podlega opodatkowaniu według 10% stawki. Taka forma wydaje się więc być wysoka i zazwyczaj nieopłacalna. Skala podatkowa czy podatek linowy liczony od dochodu na pierwszy rzut oka wygląda zdecydowanie korzystniej niż 10% od przychodu. Stawka ryczałtu wygląda na lepszą, jedynie w przypadku całkowitego zamortyzowania nieruchomości.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca świadczy usługi pośrednictwa właściwą stawką ryczałtu będzie 15%, natomiast w przypadku działalności budowlanej będzie to stawka 5,5%.

 

Nieruchomości a VAT

 

W odniesieniu do stawki VAT w nieruchomościach kluczowe znaczenie ma to czy dana nieruchomość ma charakter użytkowy czy mieszkalny. W sytuacji, gdy mowa jest o nieruchomości użytkowej możliwe jest zastosowanie stawki 23% albo zwolnionej, w przypadku spełnienia przesłanek wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT. Jeszcze bardziej skomplikowane może być właściwe ustalenie tej stawki dla nieruchomości mieszkalnych. Tutaj oprócz stawki zwolnionej w przypadku przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT, możliwe jest zastosowanie stawki 8% w odniesieniu do nieruchomości objętych społecznym programem mieszkaniowym. Niższa stawka ma jednak ograniczenia metrażowe. Nie dotyczy ona nadwyżki ponad 300m2 w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych albo 150 m2 przy lokalach mieszkalnych. W takiej sytuacji, jak również w przypadku braku spełnienia przesłanki budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym właściwą stawką będzie 23%.

 

Jak widać kluczowym czynnikiem różnicującym właściwą formę opodatkowania jest rodzaj działalności związanej z nieruchomościami. Handel nieruchomościami, pośrednictwo w sprzedaży jak i budowlanka rządzą się własnymi prawami. Należy o tym szczególnie pamiętać, tak aby nie dokonać niewłaściwego rozliczenia, które w przypadku transakcji związanych z dużymi wartościami może okazać się bardzo bolesne.

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: