Doradztwo podatkowe

Rozliczenie podatkowe za rok 2024 – powinieneś to wiedzieć!

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

27 lutego 2025
U osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą powoli opada kurz po gorącym okresie na zmianę formy opodatkowania, który dla większości przedsiębiorców upłynął 20 lutego bieżącego roku. To jednak tylko jeden z kilku ważnych podatkowych terminów jakie warto zaznaczyć w kalendarzu. Kolejna istotna data to 30 kwietnia, czyli termin rozliczenia za ubiegły rok podatkowy.

Dla większości podatników, oznacza to rozliczenie swoich dochodów z tytułu umowy o prace, umów cywilnoprawnych czy też działalności gospodarczej. Jednak nie tylko tego typu dochody należy uwzględnić przy rozliczeniu się z fiskusem i w tym artykule po krótce to Państwu przybliżę.

PIT-37 – dla pracowników i zleceniobiorców

Jest to najczęściej składana deklaracja, przeznaczona dla osób uzyskujących dochody z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub świadczeń z ZUS (np. emerytura, renta). PIT-37 wypełniają podatnicy, których zaliczki na podatek były pobierane przez płatnika, np. pracodawcę lub zleceniodawcę.

PIT-36 – dla przedsiębiorców i osób z innymi dochodami

Formularz PIT-36 dotyczy osób, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej (12% i 32%) lub uzyskują inne dochody, które nie były rozliczane przez płatnika. Jeśli jednocześnie osiągasz przychody z innych źródeł, na przykład z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło czy emerytury, rozliczasz przychody z działalności gospodarczej i wszystkich pozostałych tytułów opodatkowanych na zasadach ogólnych w tej deklaracji.

PIT-36L – dla przedsiębiorców na podatku liniowym

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i rozliczasz się według 19% podatku liniowego, powinieneś złożyć formularz PIT-36L. Warto pamiętać, że w tym przypadku nie ma możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem ani skorzystania z większości ulg podatkowych.

PIT-28 – dla przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Deklarację tą wypełniasz jeżeli w roku podatkowym uzyskujesz przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych z tytułu m.in. pozarolniczej działalności gospodarczej, umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze rozliczanych w ramach działalności gospodarczej lub jak również prywatnie.

PIT-38 – dla osób inwestujących w giełdę i kryptowaluty

Osoby, które w danym roku uzyskały dochody z inwestycji kapitałowych, np. sprzedaży akcji, obligacji czy kryptowalut, muszą złożyć PIT-38. W deklaracji tej wykazuje się zarówno zyski, jak i ewentualne straty.

PIT-39 – dla osób sprzedających nieruchomości

Jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu sprzedałeś nieruchomość i uzyskałeś z tego tytułu dochód, musisz rozliczyć go w PIT-39. Warto pamiętać, że można uniknąć podatku, jeśli uzyskane środki przeznaczy się na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat.

Podczas rozliczania PIT można skorzystać z różnych ulg podatkowych, takich jak:

  • ulga na dzieci,
  • ulga rehabilitacyjna,
  • ulga termomodernizacyjna,
  • odliczenie składek ZUS i IKZE,
  • darowizny na cele charytatywne.

Jeśli chcesz skorzystać z ulg, pamiętaj o dołączeniu odpowiednich załączników, np. PIT/O.

Przekazanie 1,5% podatku na OPP

Każdy podatnik może przekazać 1,5% swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP). Wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji w deklaracji PIT.

Jak złożyć PIT?

Deklaracje podatkowe można złożyć:

  • online przez system e-Deklaracje lub Twój e-PIT,
  • osobiście w urzędzie skarbowym,
  • listownie – ważna jest data nadania na poczcie.

Podatnicy, którzy nie rozliczą się w terminie, mogą zostać obciążeni odsetkami za zwłokę oraz sankcjami podatkowymi, dlatego warto złożyć PIT na czas!

Każda osoba uzyskująca dochody powinna sprawdzić, który formularz PIT jest dla niej odpowiedni, i złożyć deklarację do 30 kwietnia. Jeśli masz wątpliwości co do właściwego rozliczenia skonsultuj się z nami!

Zapraszamy do kontaktu: [email protected]

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: