pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

Doradztwo podatkowe

Zwolnienie z VAT dla zawodów medycznych

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

01 lipca 2022

Kto wykonuje zawód medyczny?

 

Zawód medyczny definiuje ustawa o działalności leczniczej. Przepisy tej ustawy uznają za osobę wykonującą zawód medyczny zarówno osobę uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych na podstawie oddzielnych przepisów jako i osobę, która nabyła fachowe kwalifikacje, jednak jej profesja nie jest uregulowana w odrębnych przepisach.

Zawody takie jak lekarz, pielęgniarka, położna, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny, felczer, fizjoterapeuta czy ratownik medyczny są regulowane i status wykonujących je osób jest określony ustawowo. Natomiast istnieje duża grupa zawodów medycznych, których status nie jest określony ustawą. Są to na przykład dietetyk, trycholog, asystent stomatologiczny, logopeda, masażysta, optometrysta, terapeuta zajęciowy.

 

Kiedy przysługuje zwolnienie z VAT?

 

Ustawa VAT wprost wskazuje, że zwolnienie przysługuje lekarzowi, dentyście, pielęgniarce, położnej oraz psychologowi, którzy w ramach wykonywania zawodu świadczą usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Jednakże wskazuje też na zwolnienie w przypadku, gdy te usługi świadczone są przez szeroko rozumiane zawody medyczne nieuregulowane.

Tym samym zwolnienie z VAT przysługuje na przykład dietetykom, którzy pomagają pacjentom walczyć z otyłością, układają diety w celu poprawy zdrowia. Zwolnienie przewidziane jest także usługom opiekuna medycznego, który wykonuje świadczenia zdrowotne na rzecz chorych i niepełnosprawnych.

 

A co z usługami świadczonymi na odległość?

 

Jeszcze kilka lat wcześniej sądy administracyjne nie zgadzały się na zwolnienie z VAT w przypadku świadczenia usług medycznych na odległość. Na szczęście w 2015 roku ukształtowała się linie orzecznicza, który przewiduje zwolnienie z VAT także w przypadku, gdy usługi są świadczone na przykład w formie wideokonferencji, telekonferencji lub nawet w formie mailowej.

Kiedy na pewno zwolnienie nie przysługuje?

 

Ze zwolnienia nie można skorzystać na pewno gdy nadrzędnym celem usług nie jest świadczenie zdrowotne a na przykład poprawa wyglądu. Tak jest na przykład w usługach chirurgii plastycznej realizowanej bez wskazań medycznych czy przy usługach kosmetycznych służących poprawie urody.

Co ciekawe ze zwolnienia mogą korzystać osoby, które na przykład wykonują zabiegi akupunktury, refleksoterapii czy ziołolecznictwa. Natomiast  naturopata ze zwolnienia już skorzystać nie może. Jeżeli masz wątpliwość czy przysługuje Ci zwolnienie z VAT, chętnie pomożemy złożyć Wniosek o indywidualną interpretację w tym zakresie.

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: