pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

08 grudnia 2022
Interpretacja

Estoński CIT faszerowany PŚN-ami w sosie orientalnym!

Status

Aktualny
SYGN. 0111-KDIB2-1.4010.643.2022.1.AR

Otrzymaliśmy nową interpretację indywidualną w zakresie stosowania powtarzalnych świadczeń niepieniężnych (dalej; PŚN) w spółkach rozliczających się na ryczałcie od dochodów spółek, zwanym potocznie estońskim CIT. Dyrektor KIS przyznał nam rację i wskazał, że nie ma przeciwwskazać do stosowania PŚN-ów przy Estońskim CIT.

Powiecie Państwo, że macie deja vu, ponieważ podobną wiadomość ogłaszałem wraz z wyjaśnieniami Państwu latem tego roku w tym miejscu. I jest to dobre przeczucie. Dzisiaj możemy stwierdzić, że tamta przełomowa interpretacja przyniosła nam kolejne trofeum, któremu poświęcamy niniejszy tekst.  

Co jest więc wyjątkowego, jeśli by nie powiedzieć, egzotycznego w niniejszej interpretacji? Otóż nasz klient jest wspólnikiem i członkiem zarządu spółki na estońskim CIT, która prowadzi ożywione relacje biznesowe z Chinami. Z tego powodu był zainteresowany wprowadzeniem dla siebie wynagrodzenia z tytułu powtarzalnych świadczeń niepieniężnych za prowadzenie i utrzymywanie relacji biznesowych z chińskimi kontrahentami.  

Azjatycka kultura biznesowa, w szczególności w Państwie Środka opiera się na kodeksie zachowania, swoistym protokole zwanym guanxi. Nasz klient wskazał, że utrzymywanie profesjonalnych kontaktów i relacji biznesowych z Chińczykami musi opierać się właśnie na zasadach guanxi.  

 

Japończycy mają bushido, a Chińczycy guanxi  

 

Zasady guanxi obejmują głębsze i szersze zagadnienia niż znany, zachodni model pozyskiwania klientów i partnerów biznesowych. Zasady te opierają się dodatkowo na azjatyckiej kulturze i tradycji. Czynnikiem wpływającym na siłę tych relacji jest czas i wysiłek jaki włożono w ich tworzenie. 

Biorąc pod uwagę, że spółka naszego klienta chce utrzymywać profesjonalne relacje biznesowe, które rządzą się bardziej wymagającymi zasadami, w jego ocenie wydaje się być uzasadnionym, że chciałby skorzystać z usług pośrednictwa w interesach świadczonych przez naszego klienta, który posiada duże doświadczenie w tym zakresie.  
 
Dyrektor KIS zgodził się z naszą argumentacją i stwierdził, że wynagrodzenie z tytułu powtarzalnych świadczeń niepieniężnych z tytułu wspierania spółki w zakresie wiedzy na temat kultury biznesowej Chin nie stanowi ukrytego zysku. 

 

Stosować z głową, byleby nie nudno  

 

Należy cały czas pamiętać o BHP estońskiego CIT oraz ukrytych zysków. Konieczne do spełnienia są dwa warunki, aby transakcje między spółką a podmiotami powiązanymi nie były uznane za ukryte zyski, nawet w sytuacji, w której posiadamy pozytywną interpretację indywidualną w tym zakresie, jak powyżej. Wycena świadczeń musi być ustalona na poziomie rynkowym, a także warunki współpracy między podmiotami powiązanymi muszą być ustalone tak, jakby zostały ustalone między niepowiązanymi podmiotami. Złamanie któregoś z tych warunków może „zdezaktywować” nawet pozytywną interpretację indywidualną.  
 
Stanowi to ciekawe i warte rozważenia możliwości zastosowania w spółkach, które mają zapotrzebowanie na specjalistów w bardzo wąskich i jednocześnie bardzo dobrze płatnych zagadnieniach, jak kultura biznesowa czy relacje międzynarodowe. Posiadasz kontakty i prowadzisz biznesy z USA, Ameryką Południową, albo Azją? Moim skromnym zdaniem znajomość języków azjatyckich czy też arabskiego tutaj też mogłyby mieć zastosowanie. Kto wie, co w tym zakresie przyniosą kolejne interpretacje indywidualne, które możemy Państwu przyrządzić w Kancelarii Mentzen 

Tomasz Bethke

Specjalista, Dział Doradztwa Podatkowego

Twoja firma może być niewielka, ale kiedy przepisy przycisną Cię do ściany, pomożemy Ci tę ścianę zburzyć.

Kancelaria Mentzen to kompleksowa obsługa prawno-podatkowa w jednym miejscu, dlatego zapewnimy Ci wsparcie, którego potrzebujesz.

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej