Spółka prowadzi działalność polegającą na wynajmie i dzierżawie samochodów osobowych. Z posiadanych przez Wnioskodawcę dokumentów wynika, że przedmiotowe pojazdy będą wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej i wykluczone jest wykorzystanie ich do celów z nią niezwiązanych.
W przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym wskazano, że Spółka będzie ponosić wydatki związane z ratami leasingowymi, opłatami za paliwo oraz opłatami za serwis lub naprawę pojazdów, co będzie dokumentowane na fakturach z wykazanym podatkiem naliczonym.
W związku z powyższym pojawiło się pytanie. Czy Spółka ma prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT z wyżej wymienionych wydatków bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów oraz składania VAT-26?
KIS po stronie podatnika
Co do zasady w celu dokonania pełnego odliczenia muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki:
– sposób wykorzystania pojazdów przez podatnika, zwłaszcza w ustalonych przez niego zasadach ich używania, musi wykluczać ich użycie do celów prywatnych,
– wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika ewidencją przebiegu pojazdu.
Wnioskodawca powołał się na ściśle określone w ustawie o VAT sytuacje, w których wyłączony zostaje obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Stanowisko to potwierdził Dyrektor KIS wskazując, że obowiązek prowadzenia ewidencji nie występuje w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze. Organ podkreślił, że zwolnienie od konieczności prowadzenia ewidencji obejmuje również sytuację, w której odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.
Słowo „wyłącznie” jest w tej sprawie kluczowe. Przepisy ustawy o VAT wskazują, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane – choćby przejściowo – do innych celów niż związanych z działalnością podatnika.
Skuteczny wniosek naszego Klienta potwierdził, że do pełnego odliczenia podatku naliczonego nie jest potrzebne prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Z zawartych przez Wnioskodawcę umów najmu oraz faktu, że niezwłocznie po wejściu w posiadanie leasingowych samochodów są one wynajmowane na rzecz podmiotów trzecich, zdaniem Dyrektora KIS wyraźnie wynika, że nie są one wykorzystywane do celów niezwiązanych z działalnością.