Ukryte zyski spędzają sen z powiek
Ukryte zyski to zmora niejednego podatnika CIT-u estońskiego. W szczególności dość kłopotliwe są usługi wynajmu majątku wspólników spółce. Fiskus często klasyfikuje czynsz wypłacany z tego tytułu za ukryty zysk, gdyż – jego zdaniem – w ten sposób spółki nie została odpowiednio wyposażona w majątek. Wynajem stanowi więc niejako formę dokapitalizowania spółki. Nadto wypłata czynszu, to w rzeczywistości wypłata zysku w sposób korzystniejszy podatkowo aniżeli wypłata dywidendy.
Czy powyższe oznacza, że zasadniczo każdy wynajem będzie stanowił ukryty zysk? Niekoniecznie! Sprawdź koniecznie poniżej.
Jest na to myk!
W sprawie jednego z Klientów wystąpiliśmy o indywidualną interpretację podatkową. Spółka najmowała od wspólnika nieruchomości, a także ruchomości, wykorzystywane w działalności gospodarczej spółki. Wynajmowane nieruchomości służyły jako biuro czy magazyn. Jednocześnie najmowane były ruchomości takie jak chociażby: regały magazynowe, stanowiska komputerowe, regały, krzesła i fotele, akcesoria i urządzenia do pakowania czy wózki paletowe.
Co istotne, powyższe składniki majątku nie stanowiły wcześniej własności spółki. Stosunek najmu został nawiązany jeszcze przed okresem opodatkowania spółki CIT-em estońskim. Na warunki dokonywania transakcji nie miały wpływu powiązania istniejące pomiędzy podmiotami – decydujące były warunki przedstawione w ramach poszczególnych ofert. Wartym zwrócenia uwagi jest również to, że transakcje były dokonywane na warunkach rynkowych, jak również fakt, że spółka posiadała umowy najmu zawarte również z innymi podmiotami – podmiotami niepowiązanymi.
Z uwagi na powyższe Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że w tym przypadku do powstania ukrytego zysku nie dojdzie.