28 kwietnia 2023
Interpretacja

Najem od wspólnika nie taki straszny

Status

Aktualny
SYGN. 0111-KDIB1-2.4010.100.2023.2.MC

Ukryte zyski spędzają sen z powiek 

 

Ukryte zyski to zmora niejednego podatnika CIT-u estońskiego. W szczególności dość kłopotliwe są usługi wynajmu majątku wspólników spółce. Fiskus często klasyfikuje czynsz wypłacany z tego tytułu za ukryty zysk, gdyż – jego zdaniem – w ten sposób spółki nie została odpowiednio wyposażona w majątek. Wynajem stanowi więc niejako formę dokapitalizowania spółki. Nadto wypłata czynszu, to w rzeczywistości wypłata zysku w sposób korzystniejszy podatkowo aniżeli wypłata dywidendy. 

Czy powyższe oznacza, że zasadniczo każdy wynajem będzie stanowił ukryty zysk? Niekoniecznie! Sprawdź koniecznie poniżej. 

 

Jest na to myk! 

 

W sprawie jednego z Klientów wystąpiliśmy o indywidualną interpretację podatkową. Spółka najmowała od wspólnika nieruchomości, a także ruchomości, wykorzystywane w działalności gospodarczej spółki. Wynajmowane nieruchomości służyły jako biuro czy magazyn. Jednocześnie najmowane były ruchomości takie jak chociażby: regały magazynowe, stanowiska komputerowe, regały, krzesła i fotele, akcesoria i urządzenia do pakowania czy wózki paletowe. 

Co istotne, powyższe składniki majątku nie stanowiły wcześniej własności spółki. Stosunek najmu został nawiązany jeszcze przed okresem opodatkowania spółki CIT-em estońskim. Na warunki dokonywania transakcji nie miały wpływu powiązania istniejące pomiędzy podmiotami – decydujące były warunki przedstawione w ramach poszczególnych ofert. Wartym zwrócenia uwagi jest również to, że transakcje były dokonywane na warunkach rynkowych, jak również fakt, że spółka posiadała umowy najmu zawarte również z innymi podmiotami – podmiotami niepowiązanymi. 

Z uwagi na powyższe Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że w tym przypadku do powstania ukrytego zysku nie dojdzie. 

Natalia Majewska

Starszy Specjalista, Dział Doradztwa Podatkowego

Twoja firma może być niewielka, ale kiedy przepisy przycisną Cię do ściany, pomożemy Ci tę ścianę zburzyć.

Kancelaria Mentzen to kompleksowa obsługa prawno-podatkowa w jednym miejscu, dlatego zapewnimy Ci wsparcie, którego potrzebujesz.

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej