pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

26 października 2022
Interpretacja

Wydatki na pieskie życie obniżą Ci podatek!

Status

Aktualny
sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.31.2022.1.MM

Prowadząc działalność gospodarczą ponoszone są równe wydatki mające na celu osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu. Może zdarzyć się, że do prowadzenia DG niezbędne będą zwierzęta. Czy wydatki z nimi związane mogą stanowić koszty podatkowe? Oczywiście, że tak - przeanalizujmy to na przykładzie psa.

W jaki sposób określić czy dany wydatek jest kosztem podatkowym?

 

Jak zostało wspomniane wcześniej, KUP-em jest taki koszt, który służy:

 

  • osiągnięciu przychodu (w efekcie poniesienia kosztu przedsiębiorca zarabia);
  • zachowaniu źródła przychodów (poniesienie kosztu ma zapewnić przychód w przyszłości);
  • zabezpieczeniu źródła przychodów (celem kosztu jest zabezpieczenie przychodów, np. ubezpieczenie od wyrządzonych szkód).

 

Jednocześnie należy pamiętać o wyłączeniach wydatków z kosztów przewidzianych przez ustawodawcę. Przychodu nie pomniejszymy, chociażby o wydatki reprezentacji, których celem jest wykreowanie pozytywnego stosunku przedsiębiorcy, wpływ na jego postrzeganie przez innych.

 

Ponadto niektóre koszty mogą stanowić KUP-y podatkowe do określonego limitu, np. odpisy z tytułu zużycia samochodu osobowego stanowią KUP-y w części obliczonej od wartości samochodu do 150 000 złotych (225 000 złotych w przypadku pojazdów elektrycznych).

 

Pies kosztem?

 

W przypadku wykorzystywania w DG psa należy uznać, że spełnione zostają przesłanki kosztu uzyskania przychodu opisane powyżej. Ponoszone w związku z tym wydatki służą zarówno osiągnięciu przychodu, jak i jego zachowaniu czy zabezpieczeniu.

 

W praktyce Kancelarii były uzyskiwane interpretacje indywidualne potwierdzające powyższe stanowisko. Tytułem przykładu można wskazać podatnika będącego blog-erem oraz trenerem psów. Przychody z DG pochodziły zarówno ze szkoleń tresury psów, jak i z reklam, w których uczestniczyły posiadane przez niego psy. Ponoszone wydatki dotyczyły m.in.

 

  • wyżywienia psów;
  • smakołyków oraz gryzaków używanych podczas treningów i nagrywania filmów;
  • akcesoriów dla psów, tj.: smycze, obroże, szelki, legowiska, jak i zabawek;
  • leczenia weterynaryjnego.

 

Dyrektor Krajowej Informacji uznał, że opisane wydatki będą mogły pomniejszać przychód jako koszty podatkowe.

 

Oczywiście możliwości wykorzystania zwierząt w DG są o wiele szersze, jednak to czy ponoszone w związku z tym wydatki będą kosztami uzyskania przychodu, należy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli masz wątpliwości lub obawy przed wrzuceniem zwierzaka w koszty, to koniecznie skontaktuj się z nami!

Natalia Majewska

Starszy Specjalista, Dział Doradztwa Podatkowego

Twoja firma może być niewielka, ale kiedy przepisy przycisną Cię do ściany, pomożemy Ci tę ścianę zburzyć.

Kancelaria Mentzen to kompleksowa obsługa prawno-podatkowa w jednym miejscu, dlatego zapewnimy Ci wsparcie, którego potrzebujesz.

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej