Odliczenie zagranicznego podatku u źródła
Klient naszej Kancelarii inwestował w amerykańskie papiery wartościowe za pośrednictwem biura maklerskiego. Biuro nie przedstawiało podmiotom wypłacającym świadczenie certyfikatów rezydencji, więc amerykańska dywidenda została pomniejszona o 30% podatek u źródła.
W maju tego roku Klient zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o interpretację twierdząc, że od zryczałtowanego 19% polskiego podatku od dywidendy mógłby odliczyć podatek zapłacony za granicą. Swoją tezę oparł na przepisach ustawy o PIT, według których wysokość takiego odliczenia nie może przekroczyć 19% dywidendy brutto.
W interpretacji indywidualnej Organ stwierdził, że:
- dywidenda uzyskana przez polskiego rezydenta podatkowego ze Stanów Zjednoczonych podlega opodatkowaniu zarówno w Polsce jak i Stanach Zjednoczonych,
- przychody z tytułu dywidend podlegają w Polsce opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem,
- od zryczałtowanego podatku obliczonego w Polsce, odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, ale tylko do wysokości stawki podatku od dywidendy przewidzianej we właściwej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, czyli w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych 15% kwoty dywidendy brutto.
Wnioskodawca nie zgodził się ze stanowiskiem Dyrektora KIS i w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach wniósł o uchylenie zaskarżonej interpretacji. Zdaniem Skarżącego wykładnia przepisów jaką zastosował Organ nie ma zastosowania w jego sprawie. Skarżący uznał, że jedynym warunkiem zaliczenia podatku zagranicznego jest wysokość kwoty odliczenia, która nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od dywidendy przy zastosowaniu stawki 19%.
Co na to WSA?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach poparł argumentację zawartą w skardze naszego Klienta. Sąd wyjaśnił, że polsko-amerykańska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania ma zastosowanie tylko wtedy, kiedy chodzi o określenie gdzie należy pobrać podatek od dywidend, do czego mają prawo zarówno Stany Zjednoczone, jak i Polska.
Dodatkowo Sąd stwierdził, że przypadku gdy biuro maklerskie nie przewiduje możliwości przedłożenia podmiotom wypłacającym dywidendę dokumentów potwierdzających rezydencję podatkową inwestorów, co skutkuje obowiązkiem potrącenia przez te podmioty 30% (zamiast 15%) amerykańskiego podatku u źródła, podatnik może odliczyć podatek zapłacony w USA od podatku w Polsce do wysokości polskiego podatku 19%.
Przedstawiony powyżej wyrok nie jest jednak prawomocny. Istnieje prawdopodobieństwo, że w niniejszej sprawie zostanie złożona skarga kasacyjna przez Dyrektora KIS.