pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

16 marca 2023
Interpretacja

Skarbówka składa broń w sprawie ulgi mieszkaniowej

Status

Aktualny
SYGN. I SA/Kr 441/21

Pragniemy przedstawić Wam kolejny sukces naszej Kancelarii. Tym razem wygrana sprawa dotyczy dziedziczenia ulgi mieszkaniowej. Minęły ponad 2 lata od złożenia wniosku o interpretację indywidualną, aż w końcu w lutym 2023 roku doczekaliśmy się zwycięstwa. Poniżej zamieszczamy opis tej wyjątkowej sprawy. 

Dnia 3 listopada 2020 r. nasz klient złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego jakim jest wspomniana ulga mieszkaniowa. 

Wszystko zaczęło się od tego, że babcia wnioskodawcy w spadku otrzymała trzy nieruchomości. Za swojego życia sprzedane zostały przez nią dwie, a co do trzeciej została zawarta jedynie umowa przedwstępna. 

Wraz z dniem śmierci babci, nasz klient stał się spadkobiercą testamentowym kobiety. Zastanawiał się wtedy, czy odziedziczył obciążoną podatkiem gotówkę wraz z możliwością zastosowania ulgi mieszkaniowej, która jednocześnie zwolniłaby go z obowiązku odprowadzenia 19% podatku.  

Zdaniem naszego klienta ulga mieszkaniowa, z której mogła skorzystać jego babcia jest prawem majątkowym, które odziedziczył wraz z testamentem. W konsekwencji nie powinien być on zobowiązany do zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości, która została zbyta przez jego babcię. 

W złożonej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, iż zdanie naszego klienta jest nieprawidłowe. Ponad to stwierdził, że jego babci wcale nie przysługiwała ulga mieszkaniowa, więc tym bardziej nie została ona przeniesiona drogą testamentową na niego.  

Po złożeniu skargi w sprawie głos zabrał Wojewódzki Sąd Administracyjny, który po zapoznaniu się ze stanem faktycznym uznał, że stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skargowej jest nieprawidłowe.  

W uzasadnieniu stwierdził, że:

,,W tej sytuacji należy podzielić zarzuty skargi, że organ błędnie zinterpretował treść art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w związku z art. 97 O.p., przyjmując, że zwolnienie podatkowe przewidziane w tym ostatnim przepisie jest prawem majątkowym ściśle związanym z osobą spadkodawcy i w związku z tym nie podlega dziedziczeniu.” 

Dyrektor KIS nie dając za wygraną wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdyż nie zgadzał się z wyrokiem jaki zapadł w tej sprawie. Ku naszemu zdziwieniu po kilku miesiącach ten sam organ zdecydował się jednak złożyć wniosek o wycofanie skargi kasacyjnej ze względu na stanowisko jakie zajął w tej sprawie sam Minister Finansów. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny umorzył postępowanie, a rozstrzygnięcie WSA na korzyść naszego klienta stało się prawomocne. 

W świetle przytoczonej sprawy należy zaznaczyć, iż Dyrektor KIS dokonał błędnej wykładni przepisów, co dało nam całkowitą przewagę w sprawie. Ostatecznie zyskaliśmy miano zwycięzców, niestety uzyskanie finalnego rozstrzygnięcia zajęło ponad 2 lata. Czy było warto? Tutaj pozostawiamy te kwestie do Państwa indywidualnej opinii. 

Bartosz Przybysz

Ekspert, Doradca podatkowy

Twoja firma może być niewielka, ale kiedy przepisy przycisną Cię do ściany, pomożemy Ci tę ścianę zburzyć.

Kancelaria Mentzen to kompleksowa obsługa prawno-podatkowa w jednym miejscu, dlatego zapewnimy Ci wsparcie, którego potrzebujesz.

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej