Spółka cicha to umowa nienazwana, w której stronami są wspólnik jawny oraz wspólnik cichy. Charakteryczne jest dla niej to, że daje swoim podmiotom możliwość zachowania znaczącej anonimowości w stosunkach gospodarczych.
Klient naszej Kancelarii zwrócił się do nas ze sprawą rozwiania wątpliwości dotyczących właśnie spółki cichej w kontekście wyboru formy opodatkowania.
Przedmiotem pytania, z którym wystąpiliśmy we wniosku o interpretację indywidualną było to, czy spółka będąca stroną umowy spółki cichej może wybrać jako formę opodatkowania ryczałt od dochodów spółek.
Dyrektor KIS wskazał, że bycie stroną umowy spółki cichej nie zostało wymienione w ustawie jako posiadanie udziałów w kapitale innej spółki bądź ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną. Organ zgodził się zatem, że okoliczność wyłączająca możliwość skorzystania ze wskazanej formy opodatkowania nie będzie miała miejsca w opisywanej sytuacji. W treści interpretacji podkreślone zostało, że spółka cicha nie jest podmiotem prawa, tym samym nie posiada osobowości prawnej.
Wynika z tego, że zawarcie przez spółkę umowy spółki cichej nie wyłącza możliwości zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Jeżeli będą mieli Państwo wątpliwości co do spółki cichej zapraszam do kontaktu.