pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

17 stycznia 2023
Interpretacja

Ulga mieszkaniowa, także dla umowy dożywocia

Status

Aktualny
SYGN. 0112-KDIL2-1.4011.730.2022.3.AK

Ulga mieszkaniowa (pomimo jej dość długiego stażu) nadal budzi wątpliwości podatników. Najczęściej zwolnienie to stosowane jest w stosunku do nabycia nowego mieszkania, ale jak się okazuje, nie zawsze musi dojść do tego w wyniku umowy sprzedaży.

Klient naszej Kancelarii nie by pewny, czy w ramach ulgi będzie mógł rozliczyć mieszkanie nabyte w drodze umowy dożywocia. Z opisu sprawy wynikało, że strony przewidziały dwuskładnikowe wynagrodzenie pieniężne (na określoną kwotę) oraz niepieniężne (związane z utrzymaniem zbywcy).

Organ przyznał nam rację uznając, że nabycie mieszkania w drodze umowy dożywocia nie stoi na przeszkodzie w rozliczeniu ulgi, ponieważ Wnioskodawca będzie realizował w nim własne cele mieszkaniowe. Dyrektor KIS stwierdził także, że w ramach zwolnienia będzie można ująć tylko określoną sumę pieniężną – co jest racjonalnym podejściem, zważywszy na to, że w momencie rozliczenia ulgi nie jest znana dokładna wartość świadczeń niepieniężnych.

Wartym uwagi jest przedstawiony przez podatnika sposób realizacji celów mieszkaniowych. Wnioskodawca wskazał, że wykonywana przez niego praca wymaga częstych podróży po kraju. Tym samym nie będzie miał możliwości przebywać w zakupionym mieszkaniu przez cały rok – dlatego w okresie jego nieobecności może zostać ono wynajęte, aby utrzymać właściwy stan techniczny lokalu.

Na tle powyższych okoliczności Organ zaznaczył, że ustawa:

  • nie ogranicza prawa do zwolnienia co do liczby posiadających nieruchomości,
  • nie określa kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym mieszkaniu,
  • nie stawia warunku nieprzerwanego zamieszkania w lokalu.

Należy jednak pamiętać, że to od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy będzie zależało, czy poniesiony wydatek rzeczywiście realizuje ustawowy warunek dotyczący własnych celów mieszkaniowych. Jeśli będą mieli Państwo jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ulgi mieszkaniowej, zapraszam do kontaktu.

Bartosz Przybysz

Ekspert, Doradca podatkowy

Twoja firma może być niewielka, ale kiedy przepisy przycisną Cię do ściany, pomożemy Ci tę ścianę zburzyć.

Kancelaria Mentzen to kompleksowa obsługa prawno-podatkowa w jednym miejscu, dlatego zapewnimy Ci wsparcie, którego potrzebujesz.

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej