pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

23 sierpnia 2022
Interpretacja

Warto było czekać — czyli rok walki o niższy podatek w IT

Status

Aktualny
sygn. 0112-KDIL2-2.4011.1029.2021.3.IM

Ryczałt w IT niższy niż 12%? Niektóre interpretacje indywidualne wskazują, że jest to możliwe!

Uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie ryczałtu nie należy do prostych procedur. Zawzięty podatnik, aby otrzymać informację czy stosuje właściwą stawkę ryczałtu musi przejść najpierw przez GUS, aby otrzymać kod PKWiU, a następnie przez KIS, aby wiedzieć czy stosowana przez niego stawka jest prawidłowa. Cała procedura potrafi trwać od 6 miesięcy do aż 1 roku.

Ryczałt w IT

Wydaje się, że w przypadku wykonywania usług związanych z IT sprawa odgórnie jest przesądzona i podatnik powinien stosować 12% stawkę ryczałtu. Nic bardziej mylnego. Świetnym przykładem takiej sytuacji jest Klient Kancelarii, który walczył z organami podatkowym do samego końca, aby uzyskać korzystną dla siebie stawkę ryczałtu. Pierwszym krokiem w tym zakresie była opinia GUS. Zgodnie z nią działalność wykonywana przez Klienta a mianowicie:

  • analiza dokumentacji, specyfikacji i wymagań klientów, porównywanie czy dana aplikacja/funkcjonalność działa zgodnie, czy niezgodnie ze specyfikacją i wymaganiami klientów, przekazywanie aplikacji/funkcjonalności do finalnej akceptacji lub zgłaszanie wykrytych błędów/defektów do programistów,
  • sprawdzanie funkcjonowania aplikacji po ich zmianie/aktualizacji, która jest wynikiem zgłoszenia błędu przez klienta zewnętrznego,
  •  sprawdzanie, czy testy przeprowadzone w środowisku testowym dają również pozytywne rezultaty, w środowisku produkcyjnym (tj. końcowej wersji aplikacji)

mieści się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0 – Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu. Niewątpliwie taki kod nie mieści się bezpośrednio w stawce 12% dla usług IT. Powstało w związku z tym pytanie czy Klient może stosować stawkę 8,5%?

Pułapka Dyrektora KIS

Organ interpretacyjny we wniosku o uzupełnienie interpretacji zastawił na podatnika pułapkę, aby to on stwierdził jaka stawka ryczałtu jest dla niego właściwa. Dyrektor chciał wiedzieć czy w ramach prowadzonej działalności Klient nie będzie zajmował się usługami w zakresie oprogramowania, doradztwem w zakresie oprogramowania, instalowaniem oprogramowania oraz zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi. Jednoznaczna odpowiedź w tym zakresie wiązałaby się z wydaniem interpretacji pozytywnej, jednak taka interpretacja w obliczu kontroli podatkowej mogłaby okazać się niewiążąca.

Organ zmuszony wydać interpretację

 Brak jednoznacznej odpowiedzi przez podatnika na powyższe pytanie wraz z odpowiednim uzasadnieniem prawnym dotyczącym powodu takiego działania przekonał Dyrektora KIS do wydania interpretacji indywidualnej pomimo nie uzyskania odpowiedzi na wszystkie zadanie przez niego pytania. Uznał on stanowisko Klienta za prawidłowe oraz stwierdził, że właściwą dla niego stawką ryczałtu będzie 8,5%.

Rozstrzygnięcie pomimo, że jest pozytywne dla Klienta Kancelarii przedstawia faktyczny obraz prowadzenia postępowania przez organ w celu wydania interpretacji indywidualnej. W przypadku ryczałtu jest ona długa, powolna oraz na jej drodze można spotkać wiele pułapek, na które trzeba być przygotowany, aby uzyskać wiążącą interpretację.

Kamil Przybyła

Starszy Specjalista, Dział Doradztwa Podatkowego

Twoja firma może być niewielka, ale kiedy przepisy przycisną Cię do ściany, pomożemy Ci tę ścianę zburzyć.

Kancelaria Mentzen to kompleksowa obsługa prawno-podatkowa w jednym miejscu, dlatego zapewnimy Ci wsparcie, którego potrzebujesz.

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej