Jakie są terminy płatności zryczałtowanego podatku dochodowego kwartalnego?
Terminy opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego kwartalnego są następujące:
- do 20 kwietnia – za I kwartał,
- do 20 lipca – za II kwartał,
- do 20 października – za III kwartał,
- do 20 stycznia – za IV kwartał.
Którzy przedsiębiorcy mają możliwość wyboru kwartalnego ryczałtu?
Przedsiębiorcy mogą wybrać kwartalny ryczałt, zgodnie z art. 21 ust. 1b ustawy o
zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby
fizyczne, jeśli spełniają jedno z dwóch warunków:
- rozpoczęli prowadzenie działalności w bieżącym roku podatkowym, przy czym w
poprzednim roku nie prowadzili żadnej działalności, - w poprzednim roku prowadzili działalność, ale ich uzyskane przychody nie przekroczyły
równowartości 200 000 euro.
W 2024 roku podatnicy mogli wybrać kwartalny ryczałt, pod warunkiem, że w poprzednim roku podatkowym, czyli w 2023 roku, ich przychody ze sprzedaży nie przekroczyły kwoty 921 820 złotych. Jeśli ich przychody przekroczyły tę kwotę przedsiębiorcy muszą opłacać ryczałt miesięcznie.
Limit kwartalnego ryczałtu nie uwzględnia zmian w przychodach wynikających z ulgi na złe długi. Zgodnie z art. 11 ust. 4 pkt 2 omawianej ustawy, przychody mogą być zwiększone, gdy zobowiązanie z tytułu faktury kosztowej pozostaje nieuregulowane po upływie 90 dni od terminu zapłaty. To oznacza, że mimo przekroczenia limitu 200 000 euro przychodów w zeznaniu rocznym za poprzedni rok, podatnik może nadal wybrać kwartalny ryczałt w kolejnym roku.
Wybierając opłacanie ryczałtu kwartalnie, podatnicy nie muszą składać dodatkowych dokumentów w urzędzie skarbowym. Zgodnie z art. 21 ust. 1c omawianej ustawy, informują urząd jedynie w zeznaniu rocznym za rok, w którym płacili kwartalny ryczałt. W praktyce oznacza to, że wybierając kwartalny ryczałt w 2024 roku, podatnik powinien zgłosić to dopiero w zeznaniu rocznym za 2024 rok, które zostanie złożone w 2025 roku.