Geneza sprawy:
Wyrok ten związany był z wcześniejszym wnioskiem o indywidualną interpretacje przepisów prawa podatkowa złożonym przez nauczycielkę wychowania fizycznego prowadzącą jednoosobową działalność związaną z zajęciami z gimnastyki artystycznej o charakterze ogólnorozwojowym dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. We wniosku wskazano, że świadczone przez skarżącą usługi prowadzenia zajęć z gimnastyki artystycznej dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym są równoważne z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębianiem oraz ich rozwojem, co jest charakterystyczne dla kształcenia powszechnego.
Dyrektor KIS nie uznaje stanowiska nauczycielki.
Zdaniem KIS, aby takiej działalności przysługiwało zwolnienie z podatku VAT musi ona spełniać charakter kształcenia powszechnego lub wyższego, oraz wiązać się z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębianiem oraz rozwojem.
„Prowadzone przez skarżącą zajęcia z gimnastyki artystycznej są właśnie takim nauczaniem specjalistycznym, świadczonym w sposób doraźny, które nie stanowi przekazywania wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębiania oraz rozwoju. Organ stwierdził, że z całokształtu przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że zakres i charakter świadczonych usług określonych we wniosku jako zajęcia z gimnastyki artystycznej nie spełnia przesłanek do uznania tych usług za kształcenie powszechne.”
WSA staje po stronie skarżącej.
Decyzja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej została zaskarżona do WSA w Poznaniu. Sąd nie zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym w ww. decyzji wskazując, że organ argumentując swoje stanowisko nie odniósł się wystarczająco do przestawionego we wniosku stanu faktycznego oraz argumentacje swoją oparł na orzeczeniu TSUE (sygn. akt C-373/19) którego stan faktyczny w zasadniczym stopniu różnił się od przedstawionego przez skarżącą.
W skardze na decyzje Dyrektora KIS został podniesiony fakt, iż zajęcia gimnastyczne dla uczniów przedszkoli oraz szkół podstawowych służące rozwijaniu sprawności ruchowej uczniów są standardem podstawy programowej przede wszystkim na podstawowych szczeblach edukacji (przedszkolnej i wczesnoszkolnej). Skarżąca według Sądu słusznie podniosła, że nie jest stanowiskiem poprawnym uznawanie każdej dodatkowa podjętej poza szkołą aktywnością za specjalistyczną i doraźną.
„W ocenie skarżącej zajęcia z zakresu gimnastyki artystycznej zapewniają rozwój ruchowy na poziomie szkolnym i przedszkolnym na podobnej zasadzie jak prywatne lekcje matematyki, chemii, biologii czy języka polskiego. Sąd zgadza się ze skarżącą, że gdyby te zajęcia były realizowane w trakcie lekcji szkolnych nie byłoby wątpliwości, że jest to element kształcenia powszechnego.”
Zajęcia z gimnastyki artystycznej zwolnione z VAT.
Tak więc, podsumowując zgodnie ze stanowiskiem WSA w Poznaniu należy uznać, że prowadzenie zajęć związanych z gimnastyką artystyczną mieści się w pojęciu kształcenia powszechnego oraz należy je uznać za zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług.