ULGI
Programisto, skorzystaj z ulgi IP BOX!
Skuteczność naszych działań potwierdzają wyniki, uzyskaliśmy ponad 1500 pozytywnych interpretacji IP BOX.
W razie potrzeby poprowadzimy Twoją sprawę w Sądzie Administracyjnym, nie pobierając za to dodatkowego wynagrodzenia. Jesteśmy pewni swoich umiejętności.
Czym jest i kogo obowiązuje?
Ulga IP BOX działa od 2019 r. i obowiązuje każdego, kto dzięki prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej czerpie dochody z autorskiego prawa do programu komputerowego. Wystarczy, że tworzysz kod na umowie B2B.
Jeśli jesteś programistą z własną działalnością gospodarczą lub prowadzisz Software House, to ulga IP BOX jest skrojona właśnie dla Ciebie.
Nie musisz sprzedawać licencji do własnego oprogramowania ani wiedzieć czegokolwiek o podatkach, by skorzystać z ulgi IP BOX, po prostu zadzwoń.
Rozszerzamy definicję IP BOX
Udało nam się uzyskać pozytywne interpretacje podatkowe nie tylko na programistów. Z 5% podatku może skorzystać także:
Należysz do grona nietypowych przypadków IP BOX? Napisz do nas, a omówimy Twoją sprawę indywidualnie. Tak działa Kancelaria Mentzen!
Skuteczność naszych działań potwierdzają wyniki:
Wniosków rozpatrzonych pozytywnie
Przeciętnej oszczędności z ulgi IP BOX
Stan na dzień 15 kwietnia 2022.
5 kroków do 5% podatku dochodowego
1. Zapytaj o niezobowiązującą ofertę
Skontaktujemy się z Tobą, aby porozmawiać o procesie i odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.
2. Zweryfikujemy, jaką masz szansę na skorzystanie z ulgi.
Większość programistów może skorzystać z IP BOX, ale objaśnienia Ministra Finansów na temat tej ulgi to prawie 90 stron. Na szczęście przeczytaliśmy je za Ciebie. Wystarczy, że prześlesz nam do analizy umowę zawartą ze swoim zleceniodawcą i odpowiesz na kilka pytań, a my ocenimy, jaką masz szansę na pozytywną interpretację wniosku.
3. Przygotujemy Twój wniosek.
Nie mamy bezpośredniego wpływu na decyzję Urzędu Skarbowego, ale wiemy, jak grać i wygrywać w ich grę.
4. Odpowiemy na gąszcz pytań ze strony Urzędu Skarbowego.
Musisz być przygotowany, że otrzymasz aż kilkadziesiąt dodatkowych pytań, które są jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co Ci się trafi.
Niektóre pytania będą absurdalne:
Do czego służy programiście komputer?
Czy Twój fotel jest ergonomiczny?
Do czego służy Ci szafka na dokumenty?
Jakim jeździsz samochodem?
Inne będą bardzo podchwytliwe:
Czy w przypadku, gdy Wnioskodawca ulepsza (rozwija) oprogramowanie komputerowe, o którym mowa we wniosku, to czy jest właścicielem lub współwłaścicielem albo użytkownikiem posiadającym prawo do jego użytkowania na podstawie licencji wyłącznej, tj. umowy, w której zastrzeżono wyłączność korzystania przez Wnioskodawcę z autorskiego prawa do programu komputerowego?
Odpowiedzi na nie zadecydują o tym czy urzędnik rozpatrzy Twój wniosek.
5. Przybijemy piątkę i sporządzimy niezbędną ewidencję!
Z radością dodamy Cię do grona zadowolonych pracowników IT, którzy skorzystali z naszej pomocy. Po zakończonej współpracy przygotujemy dla Ciebie niezbędną ewidencję, obliczymy wskaźnik nexus oraz zajmujemy się rozliczeniem rocznym przychodu z IP BOX. Tobie pozostaje napić się piwa i cieszyć się, że do aparatu opresyjno-urzędniczego nie trafi ani jedna Twoja zbędna złotówka.
Chciałbyś omówić Twój przypadek indywidualnie?
Skorzystaj z konsultacji online.
Opinie klientów
Jak Jakub obniżył z nami swój podatek dochodowy?
Jakub Bogacz jest programistą, który w 2019 roku współtworzył oprogramowanie dla dwóch kontrahentów z branży nieruchomości oraz gier losowych.
“W listopadzie 2019 roku natrafiłem na materiały na temat IP BOXa. Postanowiłem napisać do Kancelarii Mentzen, aby sprawdzić, czy rzeczywiście mógłbym z tego skorzystać”
Jakub Bogacz
Po zweryfikowaniu szans na przyznanie ulgi i wymianie maili z Jakubem na temat szczegółów tworzonych przez niego projektów, wspólnie staraliśmy się zakwalifikować do kosztów związanych z tworzeniem oprogramowania jak najwięcej wydatków.
We wniosku umieściliśmy między innymi: koszty związane z użytkowaniem leasingowanego samochodu, zakup peryferii komputerowych, zakup programów, dzięki którym sam mógł tworzyć kod, wydatki poniesione na poszerzanie swoich kompetencji poprzez udział w szkoleniach, czy także abonament za telefon, doradztwo prawne oraz nakłady poniesione na podróże celem spotkań z kontrahentami.
Po wysłaniu wniosku, Krajowa Informacja Skarbowa, zgodnie ze swoją stałą praktyką, wysłała do Jakuba listę 26 pytań doprecyzowujących, na które Jakub dostał od nas odpowiedzi w ciągu 4 dni.
Jakub otrzymał pozytywną interpretację wniosku. Interpretacja potwierdziła nasze zapatrywania co do kosztów i zasadności weryfikacji przypadku Pana Jakuba jako programisty kwalifikującego się do skorzystania z ulgi IP BOX. Po sporządzeniu przez nas rozliczenia podatku Jakub otrzymał należny zwrot.
“Dzięki Kancelarii Mentzen, tym razem to ja dostałem duży przelew od Urzędu Skarbowego. Cały proces przebiegał sprawnie i skutecznie, na wszystkie moje wątpliwości dostawałem od zespołu bardzo szybkie i rzetelne odpowiedzi.”
Jakub Bogacz
Najczęściej zadawane pytania
Ile mogę zyskać dzięki uldze IP BOX?
W przypadku ulgi IP BOX nie można z góry obliczyć dokładnej sumy, jaką podatnik może zaoszczędzić, jednak szacunkowo jest to różnica pomiędzy podatkiem dochodowym, który jest odprowadzany na zasadach ogólnych (19% bądź 17%/32%), a preferencyjną stawką 5%. Nasza dotychczasowa praktyka wskazuje, że w przypadku klasycznej działalności programistycznej średnio 90% wynagrodzenia jest objęte Ulgą.
Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.
Czy można skorzystać z ulgi IP BOX wstecz?
Od kiedy obowiązuje ulga IP BOX?
Ulga IP BOX obowiązuje od 2019 roku, więc nie ma możliwości skorzystania z niej za poprzednie lata.
Ulga IP BOX a zmiana kontrahenta?
Czy urząd skarbowy może podważyć interpretację? I co grozi w takim przypadku?
Podczas kontroli istnieje możliwość podważenia stanu faktycznego, a tym samym wydana interpretacja może utracić funkcję ochronną. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku, gdy stan faktyczny nie jest należycie opisany lub pracownik Urzędu ma co do niego wątpliwości. Konsekwencją takiej sytuacji jest konieczność zapłacenia różnicy wraz z odsetkami.
Jeżeli jednak posiadasz odpowiednią dokumentację, która będzie potwierdzała stan faktyczny oraz przetłumaczone umowy na język polski to szansa na podważenie interpretacji maleje.
Co to jest stan faktyczny w uldze IP BOX?
Czy mogę rozliczyć ulgę IP BOX bez interpretacji podatkowej?
Jest to możliwe, jednak nie zalecamy tego typu działania, gdyż może ono narazić podatnika na kontrolę, w wyniku której będzie musiał zapłacić różnicę podatku wraz z odsetkami, a dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo wszczęcia postępowania karno-skarbowego.
Jak długo zajmuje przygotowanie wniosku?
Czy Kancelaria daje gwarancję powodzenia? Co w przypadku, gdy nie uda się uzyskać pozytywnej interpretacji?
Nie wolno nam dawać gwarancji powodzenia. Zawieramy jednak z Klientem umowę starannego działania, co zobowiązuje nas do wykonania pracy z wykorzystaniem swojej najlepszej wiedzy i umiejętności. W razie potrzeby poprowadzimy Twoją sprawę w Sądzie Administracyjnym, nie pobierając za to dodatkowego wynagrodzenia. Jesteśmy pewni swoich umiejętności.
Co w przypadku, gdy nie mam umowy z kontrahentem? Czy posiadanie jej jest konieczne?
Ulga IP BOX a zagraniczny kontahent?
Istnieje możliwość skorzystania z ulgi IP BOX, posiadając także zagranicznych kontrahentów. Nasza Kancelaria analizuje umowy w języku polskim i angielskim. Niweluje to szansę na rozbieżności w tłumaczeniu naszych specjalistów, a tłumacza, który zajmuje się tym zawodowo.
Co jeśli organ nie udzieli odpowiedzi w terminie?
Kiedy nie można skorzystać z IP BOX?
Wymogiem formalnym skorzystania z Ulgi jest prowadzenie działalności gospodarczej, dlatego nie mogą z niej skorzystać osoby działające w ramach stosunku pracy. W przypadku umowy o dzieło lub umowy zlecenia determinującym czynnikiem jest fakt jej zawarcia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Jak udowodnić, że prowadzi się działalność badawczo-rozwojową?
Jakie dokumenty będą potrzebne do wniosku oraz rozliczenia ulgi?
Na potrzeby sporządzenia wniosku o indywidualną interpretację potrzebne będą nam umowy z Kontrahentami, odpowiedzi na pytania wstępne, opis poczynionych prac, wymienienie kosztów prowadzonej działalności. Do rozliczenia Ulgi poza technicznymi dokumentami potrzebnymi do wypełnienia każdej deklaracji podatkowej, wymagane jest prowadzenie wyszczególnionej ewidencji m.in. wyliczenie projektów z opisem, czasem ich realizacji oraz wystawionymi w związku z nimi FV.
Czy w trakcie roku można skorzystać z 5% zaliczek na podatek dochodowy?
Jednak w ramach tarczy antykryzysowej dano wyjątkowo możliwość odprowadzania 5% zaliczek, jeśli kwalifikowane IP jest wykorzystywane do przeciwdziałania COVID-19.
Czy skorzystanie z ulgi wpływa na prawdopodobieństwo przeprowadzenia kontroli?
Skorzystanie z jakiejkolwiek ulgi wpływa na podwyższenie prawdopodobieństwa przeprowadzenia tzw. czynności kontrolnych, czyli mniej formalnej odmiany kontroli.
Zwykle kontrole polegają na dosłaniu kilku dokumentów. Nie znamy jeszcze praktyki, która będzie stosowana w przypadku IP BOX, gdyż ulga ta jest rozliczana pierwszy raz i nie ma jeszcze ustalonej praktyki kontroli.
Czy Kancelaria pomaga w przypadku kontroli?
Jeżeli sprawa trafi do Sądu Administracyjnego nasi doradcy zajmą się Twoją sprawą. Z uwagi na dodatkowe koszty, które trzeba ponieść nie mieści się to w ramach standardowej usługi interpretacji podatkowej.
Jak wygląda proces składania wniosku? Czy konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa?
-
- Etap weryfikacyjny: na podstawie przesłanych przez Klienta umów z Kontrahentami oraz udzielonych odpowiedzi sprawdzamy, czy jest szansa na uzyskanie pozytywnej interpretacji podatkowej.
- Etap wnioskowania: formułujemy wniosek, który przesyłamy Klientowi do wysłania, a następnie, po otrzymaniu wezwania do uzupełnienia braków formalnych, odpowiadamy na pytania KIS.
- Etap rozliczeniowy: po otrzymaniu pozytywnej interpretacji podatkowej opracowujemy ewidencję, liczymy wskaźnik nexus oraz zajmujemy się rozliczeniem rocznym przychodu z IP BOX.
- Etap weryfikacyjny: na podstawie przesłanych przez Klienta umów z Kontrahentami oraz udzielonych odpowiedzi sprawdzamy, czy jest szansa na uzyskanie pozytywnej interpretacji podatkowej.
Kancelaria zajmuje się przygotowaniem potrzebnych dokumentów, jednak to Klient składa wniosek oraz odpowiedź na wezwanie, więc nie ma konieczności udzielania pełnomocnictwa.
Na jaki czas jest wydawana interpretacja?
Co to jest koszt uzyskania przychodu z kwalifikowanego IP?
Czy będąc testerem/team leaderem/ etc. można skorzystać z ulgi?
Czy wydatki związane z wnioskowaniem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Co musi zawierać umowa z kontrahentem?
Czy w przypadku grup jest przewidziana zniżka?
Jakie formy prowadzenia działalności mogą skorzystać z IP BOX?
Czy jest możliwość skorzystania z ulgi w przypadku umów licencyjnych?
Jaki walor ochronny ma interpretacja?
Ryczałt a ulga IP BOX?
Ulga IP BOX a podatek liniowy?
Koszty pośrednie w uldze IP BOX?
Ile czasu zajmuje sporządzenie opinii weryfikacyjnej?
Od kiedy mogę się ubiegać o interpretację indywidualną?
Ulga ip box a ulga b+r?
Jaka jest podstawa prawna do skorzystania z ulgi IP BOX?
Ulga IP BOX uregulowana jest zarówno w ustawie o PIT jak i o CIT. Dodatkowo pojawiły się objaśnienia dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania.
Czy mogę skorzystać z ulgi IP BOX w trakcie roku?
Napisz do nas