Doradztwo podatkowe

Działalność wytwórcza – ryczałt dla twórców oraz producentów

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

10 marca 2023
Niniejszy artykuł poświęcony jest jednemu z rodzajów działalności, wyszczególnionej na poziomie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli właśnie działalności wytwórczej.

Działalność wytwórcza – z czym się to je?

 

Działalność wytwórcza jest jednym z rodzajów prowadzonej działalności gospodarczej, którą wyszczególnia ustawa o ryczałcie. Według przepisów powołanej ustawy jest to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika. Działalność ta, pod warunkiem, że korzystamy z własnych materiałów, może korzystać ze stawki 5,5%.

Jak należy rozumieć wytwarzanie? Odpowiedzi dostarcza nam tutaj Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wskazuje on, że ustawa o ryczałcie nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to „produkować coś; tworząc wydzielać coś; powodować powstanie czegoś”.

Ponadto jak wskazuje Naczelny Sąd Administracyjny wytwarzaniem nowych wyrobów może być także przetwarzanie rzeczy wcześniej zakupionych w tym celu.

Na pierwszy rzut oka działalność wytwórczą prowadzi ten, kto kupuje materiały bądź pełne wyroby i przetwarza je w zupełnie coś nowego.

Wątpliwości w materii działalności wytwórczej posiada, jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

 

Zindywidualizowane produkty

 

Pierwsza wątpliwość dotyczy indywidualnych zamówień. Według Dyrektora KIS-u, jeżeli dostosowujemy nasz wyrób do wymagań klienta nie mamy już do czynienia z działalnością wytwórczą a działalnością usługową. Jakie są tego konsekwencje? W takiej sytuacji producent traci możliwość zastosowania właściwej stawki ryczałtu dla działalności wytwórczej, czyli stawki 5,5% i musi stosować stawkę 8,5%.

Przytoczę tutaj sytuację podatniczki prowadzącej własny salon sukien ślubnych. O zapytanie, w kwestii stawki podatku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zwróciła się podatniczka, która poza regularną sprzedażą sukien ślubnych chciała rozszerzyć swoją działalność o usługę krawiecką polegającą na uszyciu sukni ślubnej lub welonu, używając do tego wyłącznie swoich materiałów. Podatniczka stanęła na stanowisku, że skoro samodzielnie nabywa wszelkie surowce a następnie wytwarza nowe wyroby, czyli suknie i welony, to będzie to działalność wytwórcza. Jakież to zdziwienie musiało ją czekać, kiedy otrzymała odpowiedź od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o tym, że jej stanowisko jest negatywne. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej niestety nie uzasadnił szeroko swojego stanowiska, wskazał jedynie, że według KIS-u wykonując usługi polegające na szyciu sukien ślubnych, podatnik nie prowadzi działalności wytwórczej. Motywowane jest to faktem, że szyte przez podatniczkę suknie ślubne będą wykonane na życzenie klienta. Będą miały cechy indywidualnie określone przez osobę zamawiającą. Wobec tego właściwą stawką będzie stawka 8,5%, a nie 5,5%.

Niestety nie wiadomo, dlaczego tym razem Dyrektor KIS-u postanowił wydać taką interpretację, przepis nie mówi nic o tym, że wyrób nie może zostać dostosowany do potrzeb klienta. Jest to niepokojące stanowisko Dyrektora KIS, które prowadzi do uznania, że produkcja wyrobów z uwzględnieniem wymagań klienta, nie będzie już działalnością wytwórczą.

 

Czy pomysłodawca jest producentem?

 

Drugim nieuzasadnionym stanowiskiem Dyrektora KIS jest uznanie, że kupując i sprzedając towary w stanie nieprzetworzonym prowadzimy działalność wytwórczą. Chodzi o sytuację, w której jesteśmy pomysłodawcami pewnego produktu, zamawiamy go u innego podmiotu, odkupujemy i bez żadnych zmian sprzedajemy dalej. Z takim stanowiskiem spotkała się pewna producentka bielizny damskiej, której działalność funkcjonowała w następujący sposób:

  1. na podstawie własnych projektów zamawia ona w firmach zewnętrznych (szwalniach) produkcję określonej partii konkretnych modeli bielizny (odzieży);
  2. firmy te (szwalnie) kupują surowce niezbędne do produkcji na własny rachunek, a następnie Wnioskodawczyni kupuje gotowe produkty, które w dalszej kolejności będzie odsprzedawała pod własną marką;
  3. w firmie Wnioskodawczyni, odbywa się proces pakowania dostarczonych produktów w opakowania zamówione od innego przedsiębiorcy, które zawierają m.in. nadruki dotyczące zawartości, w tym zdjęcie konkretnego produktu;
  4. odbiorcami Wnioskodawczyni są dystrybutorzy, hurtownie, sklepy z różnych krajów.

Podatniczka zamawiała produkt, a następnie sprzedawała go pod własną marką.

Na pierwszy rzut oka wpisuje się to w definicje działalności usługowej w zakresie handlu, która może skorzystać ze stawki 3%. Dyrektor KIS ponownie odstępując od szerszego uzasadnienia sprawy uznał, że aby prowadzić działalność wytwórczą wystarczy być jedynie pomysłodawcą. Ponownie przepis nic o tym nie mówi. Przepis mówi o działalności, w której powstają nowe wyroby. W sytuacji, w której zamawiamy produkty u innego podmiotu to według przywołanej definicji to on powinien prowadzić działalność wytwórczą a nie zamawiający.

Dyrektor KIS wskazał, że skoro to podatniczka jest pomysłodawcą-projektantką określonych modeli produktów i to z jej inicjatywy odbywa się produkcja, to przychody uzyskane ze sprzedaży takich produktów kwalifikują się do opodatkowania stawką 5,5% przeznaczoną dla działalności wytwórczej.

Oznacza to, że każdy podatnik, który realizuje swój pomysł na produkt i zleca wyprodukowanie go innemu podmiotowi, również prowadzi działalność wytwórcza, a nie jak wielu zapewne zakłada działalność handlową.

 

Niższy ryczałt dla artystów?

 

Domyślną stawką ryczałtu dla działalności artystycznej jest stawka aż 15%. Istnieje jednak możliwość, aby obniżyć tę stawkę właśnie do 5,5%. Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, komponowanie i produkcję swojej autorskiej muzyki można traktować jako działalność wytwórczą i do osiąganych przychodów z wykonywania tego rodzaju działalności, stosować stawkę 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 

Jak dowiedzieć się czy nasza działalność jest działalnością wytwórczą?

 

Wiele osób na pytanie, jaką stawkę ryczałtu powinien płacić przedsiębiorca pomyśli, że powinien skierować się do GUS-u po określenie kodu PKWiU o czym szerzej można przeczytać w artykule Bitwa o kod PKWiU. Inaczej jest w przypadku działalności wytwórczej. Definicja tej działalności, w przeciwieństwie do definicji działalności usługowej nie odwołuje się do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Wystarczy jedynie skierować zapytanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który odpowie nam na to pytanie.

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: