pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

29 czerwca 2023
Wyrok

Zderzenie mocarstw – jak pokonaliśmy KIS w kwestii ukrytych zysków

Status

Aktualny
SYGN. III SA/Wa 470/23

Z radością przedstawiamy Państwu nasz kolejny sukces. Ponownie wyszliśmy zwycięsko ze starcia z Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej w kontekście ukrytych zysków.

Z radością przedstawiamy Państwu nasz kolejny sukces. Ponownie wyszliśmy zwycięsko ze starcia z Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej w kontekście ukrytych zysków.

W grudniu ubiegłego roku przybliżyliśmy Państwu sytuację naszego Klienta, który zwrócił się do Dyrektora KIS z kilkoma pytaniami. Chodziło o stwierdzenie, czy konkretne usługi, tj.:

  • wynajem nieruchomości na siedzibę Spółki od rodziców wspólnika,
  • sprzedaż przez wspólnika towarów na rzecz Spółki,
  • najem przez wspólnika urządzeń specjalistycznych na rzecz Spółki,
  • najem przez wspólnika samochodu z majątku prywatnego na rzecz Spółki,

stanowić będą ukryte zyski w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

We wpisie, o którym mowa, napisaliśmy, że:

„(…) odnosząc się do najmu urządzeń specjalistycznych od podmiotu powiązanego oraz najmu samochodu z majątku prywatnego podmiotu powiązanego, Dyrektor KIS uznał, że wypłata przez Spółkę wynagrodzenia za wynajem rzeczonych składników majątku będzie stanowiła dochód z tytułu ukrytych zysków. Jest to spowodowane tym, że przytoczone powyżej czynności Organ uznał za dokapitalizowanie podmiotów powiązanych”.

No cóż, to już nieaktualne. Po zaskarżeniu interpretacji w części, którą Dyrektor KIS uznał za nieprawidłową, WSA w Warszawie przyznał nam rację, tym samym uchylając zaskarżoną interpretację.

W ramach argumentacji, podkreśliliśmy m.in., że wynajem urządzeń specjalistycznych i samochodu prywatnego nie jest równoznaczny z niedoborem aktywów, jak stwierdził Dyrektor KIS. Wręcz przeciwnie, taka forma działalności jest strategią rozwoju firmy, pozwalającą na uzyskiwanie zysków, które w przyszłości mogą być wykorzystane do nabywania składników majątku na własność. Tym samym, niedobór aktywów nie wynika z niedostatku, lecz z obecnych możliwości finansowych, które mogą ewoluować w przyszłości.

Sprawa ta stanowi istotne przypomnienie dla wszystkich podatników korzystających z estońskiego CIT. Interpretacje organów podatkowych nie zawsze są ostateczne – należy skarżyć niekorzystne decyzje. Właściwa argumentacja oraz staranne przygotowanie skargi mogą prowadzić do zmiany interpretacji i uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia – jeśli będą Państwo potrzebowali pomocy w tym zakresie, zapraszam do kontaktu.

Patrycja Dominiczak

Młodszy specjalista, Dział Doradztwa Podatkowego

Twoja firma może być niewielka, ale kiedy przepisy przycisną Cię do ściany, pomożemy Ci tę ścianę zburzyć.

Kancelaria Mentzen to kompleksowa obsługa prawno-podatkowa w jednym miejscu, dlatego zapewnimy Ci wsparcie, którego potrzebujesz.

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej