Optymalizacja podatkowa

Darowizna całego przedsiębiorstwa dziecku, a skutki podatkowe

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

14 marca 2024
W tym artykule dowiesz się:
- w jaki sposób dokonać darowizny przedsiębiorstwa;
- czy taka darowizna jest opodatkowana podatkiem od spadku i darowizn;
- czy darowizna przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT.

Przedsiębiorcy z różnych przyczyn decydują się na przekazanie firmy wybranemu członkowi rodziny. Przedsiębiorca może przekazać ją w formie darowizny. Majątek firmowy jaki może przekazać to lokale, budynki, grunty, środki transportu czy też maszyny i urządzenia. Mogą to być także materiały lub towary oraz wartości niematerialne i prawne jak licencje czy patenty.

Jak dokonać przekazania majątku?

Przede wszystkim należy spisać odpowiednią umowę w firmie pisemnej. W przypadku nieruchomości obowiązkowe jest uregulowanie darowizny aktem notarialnym.

Dodatkowo właściciel firmy przekazujący składniki majątku powinien sporządzić protokół przekazania. Co musi znaleźć się w protokole?

W protokole należy wypisać dokładnie przedmioty darowizny oraz uszczegółowić niektóre kwestie. Jeżeli przekazywany jest środek trwały to należy podać wartość początkową i dotychczasowe umorzenie, przy wyposażeniu jest to tylko wartość początkowa. Przekazując towary lub materiały musimy uszczegółowić rodzaj, ilości i wartość danych towarów.

Darowizna przedsiębiorstwa na dziecko – czy jest opodatkowana?

Zwolnieniu podlegają darowizny dla członków rodziny zaliczanych do I lub II grupy podatkowej do kwot 36 120 zł w grupie I oraz II do 27 090 zł. Osoby, które nie zaliczają się do tych grup w chwili otrzymania darowizny zobowiązane są do wykazania przychodu zgodnie z wartością rynkową otrzymanych składników majątku.

Do I grupy podatkowej należą m.in.: małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie) pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa.

Do II grupy podatkowej należą: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

Członkowie najbliższej rodziny z I grupy zostaną zwolnieni z opłacania podatku od spadku i darowizn, tylko w sytuacji, gdy dostarczą do zawiadomienie o otrzymaniu darowizny. Zgłoszenia należy dokonać na formularzu SD-Z2.

Należy pamięta, że jeżeli dokonamy darowizny towarów lub materiałów konieczne jest dokonanie korekty kosztów o wartość przekazanych towarów które wcześniej zaliczone były do kosztów uzyskania przychodów. Nie trzeba jednak wyksięgowywać odpisów amortyzacyjnych od darowanych części przedsiębiorstwa środków trwałych które dokonane były przed przekazaniem darowizny. Co ważne niezamortyzowana wartość środków nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Obdarowany nie musi dokonywać korekty kosztów, jeżeli chodzi o wyposażenie przekazane w formie darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Czy darowizna podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Darowizna na rzecz najbliższego członka rodziny jest uznawana jako zbycie przedsiębiorstwa lub jego części co za tym idzie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując dziecko, które otrzyma od rodzica część lub całość przedsiębiorstwa po zgłoszeniu darowizny podatku nie zapłaci. Niemniej jednak bardzo zawiłe ustawy i druki skutkują tym, że przedsiębiorca zamiast skupić się na prowadzeniu firmy musi zastanawiać się jaki kolejny druk złożyć w urzędzie skarbowym.

Zapraszamy do kontaktu: [email protected]

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: