Przedsiębiorco! Chciałbyś wykorzystać swoje mieszkanie do prowadzenia działalności gospodarczej? Powiemy Ci jak możesz to zrobić!
Mieszkanie w działalności gospodarczej.
Każdy właściciel nieruchomości jest zmuszony do tego, aby opłacać podatek od nieruchomości. Wysokość podatku uzależniona jest od tego, czy właściciel wykorzystuje lokal do prowadzenia działalności gospodarczej, czy też przeciwnie, wyłącznie do zamieszkania. W celu włączenia mieszkania do działalności gospodarczej, potrzebujemy wydzielenia konkretnego obszaru w mieszkaniu, który będzie służył do prowadzenia działalności. Przedsiębiorca który wydzielił jedno pomieszczenie do pracy, będzie miał mniejszy problem niż taki który nie zdecydował się na takie rozwiązanie lub nie miał takiej możliwości. Jeżeli natomiast osoba prowadząca działalność zdecydowała się na wydzielenie konkretnej powierzchni w mieszkaniu, musi dokładnie przeliczyć, ile metrów kwadratowych poświęci na czynności związane z prowadzeniem firmy.
Czy wynajmowane mieszkanie można wprowadzić do działalności?
Wynajmowane mieszkanie również można wprowadzić do działalności gospodarczej. W tym celu należy posiadać tytuł prawny do mieszkania, w którym przedsiębiorca zamierza prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Tytuł prawny zapewni umowa najmu, użyczenia oraz akt prawa własności. Aby prowadzić działalność gospodarczą w wynajmowanym mieszkaniu, konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody właściciela nieruchomości. Wynajmujący może odmówić pozwolenia ze szczególnego powodu, na przykład z tytułu kredytu hipotecznego.
Skutki podatkowe.
Przedsiębiorca, który zdecyduje się przeznaczyć część swojego mieszkania na działalność gospodarczą, musi liczyć się ze wzrostem podatku od nieruchomości. Wysokość podatku od nieruchomości wzrasta w przypadku zarezerwowania części mieszkania (np. jednego pokoju) wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą. Podjętą decyzje należy zgłosić do urzędu gminy lub miasta właściwego dla miejsca zamieszkania. Wzrost stawek podatku nie może przekroczyć rocznie:
– 1 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej w przypadku budynków mieszkalnych
– 28,78 od 1 m 2 powierzchni użytkowej w przypadku budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Koszty w działalności.
Przedsiębiorca wprowadzając mieszkanie do działalności gospodarczej ma możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Do kosztu możemy zaliczyć między innymi czynsz, Internet, prąd. W tym przypadku najważniejsza jest powierzchnia mieszkania, współczynnik metra kwadratowego określa wysokość czynszu, który może być fakturowany. Wystarczy przeliczyć procent całego mieszkania wykorzystywany na działalność gospodarczą i przemnożyć go przez całkowitą wartość faktury.