Optymalizacja podatkowa

Zajęte konto podatnika- czy to jest już zupełny brak dostępu do środków?

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

29 lutego 2024
Urząd skarbowy to jak wiadomo instytucja nie posiadająca żadnych skrupułów. Jest to miejsce kojarzące się wielu osobom z samymi problemami. Tak i jest w tym przypadku, kiedy urząd skarbowy chcąc ściągnąć zaległości podatkowe zajmuje konto przedsiębiorcy. Czy to oznacza zupełny brak dostępu do konta? Czy w takiej sytuacji nie wypłacimy żadnych środków? Jak się okazuje są wyjątki które przedstawię w artykule poniżej.

Wielokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcę, który nie opłaca podatków spotyka sytuacja nieciekawa jak zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego. Zawiadomienie o zajęciu przesyła urząd skarbowy do banku. W tym samym czasie informuje podatnika o zajęciu. W momencie, kiedy bank otrzyma zawiadomienie wstrzymuje wszystkie wypłaty do wysokości zaległości tj. podatek, odsetki i koszty egzekucyjne. Wierzytelność zostaje przekazana do urzędu skarbowego w ciągu 7 dni od dnia dostarczenia zawiadomienia.

Niestety urząd jest bezwzględny zatem według ustawy ma prawo zająć jakikolwiek rachunek- zarówno osobisty jak i firmowy, także ten prowadzony w walucie obcej. Może to być także konto prowadzone wspólne z małżonkiem.

Przedsiębiorca może dysponować środkami natomiast tylko nadwyżką ponad zajętą kwotę zaległości podatkowych. Podatnik może podjąć środki na niektóre wybrane kategorie wydatków. Są to wynagrodzenia, składki ZUS, podatek czy też zasądzone alimenty. Nie trzeba posiadać zgody do podjęcia środków na powyższe cele. Wystarczy przestawić w banku dokumenty takie jak lista płac, orzeczenie sądowe odnośnie zasądzonych alimentów.

Czy jest kwota wolna od zajęcia?

Podatnik będący osobą fizyczną korzysta z kwoty wolnej od zajęcia. Przepisy te mają na celu pozostawienie tym osobom jakichkolwiek środków do życia. Ile wynosi wspominana wyżej kwota wolna? Limit to maksymalnie 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Podatnik, któremu urząd zajął środki może co miesiąc pobrać do końca czerwca 2024 r. kwotę 3181,50 zł, a w drugiej połowie roku do 3225 zł.

Jakich środków nie obejmuje zajęcie egzekucyjne:

  • świadczeń: takich jak alimenty,
  • świadczeń rodzinnych, z pomocy społecznej, integracyjnych, wychowawczych, dobry start,
  • dodatków: rodzinnych, pielęgnacyjnych, porodowych, dla sierot zupełnych, dodatku osłonowego, węglowego, elektrycznego, dodatku dla gospodarstw domowych
  • zasiłków dla opiekunów, rodzinnego kapitału opiekuńczego, dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna,
  • świadczeń, dodatków przysługujących na umieszczone w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka dzieci i osoby, które osiągnęły pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej.

Reasumując, przedsiębiorca może pobrać środki m.in. na pensje dla pracowników, alimenty czy renty o charakterze alimentacyjnym. Do określonej kwoty w artykule urząd nie ma prawa zająć środków.

Zapraszamy do kontaktu: [email protected]

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: