Obowiązki na gruncie PIT – garaż/miejsce postojowe
Najem garażu czy miejsc postojowych w ramach najmu prywatnego jest traktowany tak samo jak najem prywatny mieszkań, tj.:
Jeśli najem prywatny jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej jest opodatkowany zgodnie z wybraną formą opodatkowania.
Najem prywatny świadczony poza działalnością gospodarczą jest opodatkowany na ryczałcie. Stawki podatku zryczałtowanego prezentują się w następujący sposób:
- 8,5% – stawka ryczałtu dla podatników, których przychód z tytułu najmu garażu/miejsc postojowych w ciągu roku nie przekroczy 100 000 zł,
- 12,5% – stawka ryczałtu dla osób, których przychód z tytułu najmu garażu/miejsc postojowych w ciągu roku jest wyższy niż 100 000 zł.
Podatek należy wpłacać co miesiąc lub co kwartał (przy spełnieniu określonych warunków) do 20. dnia następnego miesiąca lub 20. dnia następującego miesiąca po upływie kwartału. Podatnik wpłaca podatek na swój mikrorachunek podatkowy.
Obowiązki na gruncie VAT – garaż/miejsca postojowe
Najistotniejszą różnicą przy najmie garaży/miejsc postojowych a lokali mieszkalnych, jest to, że nie korzystają one ze zwolnienia przedmiotowego VAT. Jest to samodzielne świadczenie, które jest odrębne od usługi najmu lokalu mieszkalnego.
W interpretacji Dyrektora KIS z 3 stycznia 2020 roku (nr 0114-KDIP1-3.4012.503.2019.4.JF), możemy przeczytać, że zwolnienie nie obejmuje najmu miejsca postojowego/garażu i te przychody są opodatkowane stawką VAT w wysokości 23%.