Wybór formy opodatkowania B2B
Jednym z pierwszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej jest wybór odpowiedniej formy opodatkowania. Wpływa to bezpośrednio na wysokość zobowiązań podatkowych przedsiębiorcy.
Jakie są opcje opodatkowania B2B?
- Skala podatkowa (12% i 32%) – domyślna forma opodatkowania w pierwszym roku prowadzenia działalności, jeśli zakres obowiązków pokrywa się z tymi wykonywanymi na UoP.
- Podatek liniowy (19%) – możliwy do wyboru od drugiego roku prowadzenia działalności lub od razu, jeśli zmieniamy zakres wykonywanych obowiązków.
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – dostępny od trzeciego roku, o ile spełnione są odpowiednie warunki dotyczące rodzaju działalności bądź od razu, jeśli zmieniamy zakres wykonywanych obowiązków.
Jak zmiana obowiązków wpływa na opodatkowanie?
Przedsiębiorca może skorzystać z podatku liniowego lub ryczałtu już od początku prowadzenia działalności, jeśli zakres jego obowiązków na B2B różni się od tych wykonywanych w ramach UoP. Może to obejmować:
- Poszerzenie obowiązków (np. na UoP zajmowaliśmy się sprzedażą, a na B2B dodatkowo marketingiem).
- Zawężenie obowiązków (np. na UoP odpowiadaliśmy za sprzedaż i marketing, a na B2B realizujemy tylko marketing).
- Całkowitą zmianę obowiązków (np. na UoP zajmowaliśmy się marketingiem, a w ramach B2B świadczymy usługi sprzedażowe).
Składki ZUS na B2B – preferencje i obowiązki
Przechodząc na B2B, warto zwrócić uwagę na regulacje dotyczące składek ZUS. Możemy skorzystać z preferencyjnych składek, ale pod pewnymi warunkami.
Kiedy można skorzystać z preferencyjnych składek ZUS?
- Brak współpracy z byłym pracodawcą – jeśli świadczymy usługi na rzecz byłego pracodawcy i pokrywają się one z tymi, które realizowaliśmy na UoP, nie możemy skorzystać z preferencyjnych składek ZUS.
- Zmiana zakresu obowiązków – jeśli obowiązki na B2B różnią się od tych wykonywanych na UoP, możemy skorzystać z preferencji ZUS.
Jak uniknąć problemów z ZUS?
Aby uniknąć komplikacji związanych z rozliczeniami, warto:
- Udokumentować zmiany w zakresie obowiązków.
- Skonsultować się ze specjalistą.
- Sprawdzić interpretacje ZUS w podobnych przypadkach.
Podsumowanie
Przejście z umowy o pracę na współpracę B2B może być korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym i organizacyjnym. Jednak przed podjęciem decyzji warto:
- Dokładnie przeanalizować formę opodatkowania.
- Sprawdzić możliwość skorzystania z preferencyjnych składek ZUS.
Jeżeli masz wątpliwości, jak przejście z umowy o pracę na B2B wyglądało by w twoim przypadku, umów konsultację!