Koszty uzyskania przychodu

Inwestycja w nowoczesność – zakup smartwatcha na firmę

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

31 maja 2024
Nie da się ukryć, że obecnie technologia odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu każdej firmy. Jednym z urządzeń, które zdobywają coraz większą popularność wśród przedsiębiorców, jest smartwatch. To niewielkie urządzenie na nadgarstku, które może znacząco zwiększyć produktywność i ułatwić zarządzanie czasem.

Korzyści z posiadania smartwatcha jest mnóstwo są to m.in. zarządzanie czasem i organizacja zadań. Smartwatche oferują liczne funkcje kalendarza, przypomnień i alarmów, które pomagają lepiej zarządzać swoim czasem. Dzięki temu można łatwiej planować spotkania, terminy i zadania, co przekłada się na wyższą efektywność.

Z pewnością smartwatch jest obecnie bardzo powszechnym zakupem natomiast nasuwa się pytanie- czy może stanowić koszt uzyskania przychodu? O tym dowiesz się z artykułu.

Kosztem uzyskania przychodu jest wydatek poniesiony w celu osiągnięcia lub zachowania przychodu.

Obecnie trudno wyobrazić sobie wyobrazić prowadzenie firmy bez technologii oraz narzędzi elektronicznych i komputerowych. Dotychczas te zegarki były wykorzystywane głownie do monitorowania treningów. Obecnie smartwatche dają szereg możliwości i już nie są tylko po to, aby sprawdzać postęp aktywności sportowej. Funkcje, które oferują to odbieranie i wykonywanie połączeń, planowanie dnia w kalendarzu, zegarek ten przypomina także o spotkaniach. Przedsiębiorca, który jest w ciągłym biegu często rozważa zakup takiego urządzenia, ponieważ ma możliwość używania zegarka w chwilach, gdy użycie telefony jest niemożliwe.

Pojawiają się jednak obawy co do kwalifikacji kosztu i próby zakwestionowania tego zakupu. Urząd wymaga, aby to przedsiębiorca udowodnił, że wydatek ten nie jest wydatkiem prywatnym, to przedsiębiorca musi wykazać, że poniesiony wydatek jest ściśle związany z działalnością gospodarczą. Urząd skarbowy wymaga, aby to podatnik podał sensowne argumenty co do zasadności danego kosztu.

Argumentacją, której nie uznaje urząd skarbowy jest zakup smartwatcha do analizowania treningów i poprawy zdrowia przedsiębiorcy. Większa sprawność fizyczna oraz dbanie o zdrowie jest według urzędu skarbowego wydatkiem niezwiązanym z prowadzoną działalnością.

Zupełnie inne stanowisko ma, gdy przedsiębiorca wykorzystuje zakupiony zegarek do czytania informacji, które otrzymuje podczas zebrań lub szkoleń. W tym momencie nie jest możliwe zerkanie na telefon zegarek ułatwia to, aby podatnik był na bieżąco z wiadomościami, które otrzymuje. Może również rozmawiać przez smartwatcha podczas jazdy pojazdem. Zegarek zakupiony w tym celu stanowi koszt uzyskania przychodu.

Podsumowując smartwatch nie został wymieniony w art. 23 ustawy o PIT, gdzie znajdują się wyłączenia od kosztów uzyskania przychodów. Jeśli tylko przedsiębiorca odpowiednio uargumentuje ten zakup może stanowić koszt podatkowy.

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: