Z uwagi na dynamikę polskiego prawa podatkowego nie można sporządzić jednej, uniwersalnej instrukcji dla przyszłych przedsiębiorców. Przez liczne zmiany w ustawach o podatkach dochodowych, pytania o wybór właściwej formy opodatkowania wracają do nas – prawników niczym bumerang. Nie inaczej pozostaje w zakresie wątpliwości dotyczących składek z tytułu ubezpieczeń społecznych, kas fiskalnych, czy owianego złą sławą podatku VAT.
Od 1 stycznia 2021 roku możesz więcej
Pozostając w obszarze podatków dochodowych, warto wspomnieć o licznych zmianach przepisów, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Mowa tu o nowelizacji części przepisów dotyczących form opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym i kartą podatkową.
Zmiany te w pewnej części weszły w życie bez echa z uwagi na rozgłos przypadający zapowiadanemu podatkowi estońskiemu dla spółek z o.o., czy zmianom w opodatkowaniu spółek komandytowych. Dla przedsiębiorców prowadzących JDG są jednak pewnego rodzaju rewolucją, gdyż znacznie poszerzyły krąg podmiotów, które mogą wybrać te preferencyjne modele opodatkowania dochodów.
W przypadku opodatkowania “ryczałtem” ustawodawca usunął załącznik drugi do ustawy, który stanowił zbiór wyłączeń wskazujący, które rodzaje usług były wyłączone z możliwości opodatkowania tą konkretną formą. Obecnie można przyjąć, że prawie każdy rodzaj działalności gospodarczej może być opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a dany rodzaj świadczonych usług różnić może się jedynie stawką.
Na korzyść przedsiębiorców należy rozpatrywać pozornie nieistotną zmianę definicyjną w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – to ten sam akt prawny, w którym uregulowana jest możliwość opodatkowania działalności kartą podatkową. W skutek kosmetycznych zmian dopuszczono możliwość świadczenia usług przez przedsiębiorców na rzecz podmiotów profesjonalnych (B2B) w ramach karty podatkowej, co przed wejściem w życie zmian z 1 stycznia 2021 r. nie było możliwe.
Forma opodatkowania to ważna decyzja
Wciąż aktualny pozostaje także model opodatkowania na zasadach ogólnych (skala podatkowa) oraz podatek liniowy. Nie należy bagatelizować wyboru optymalnej formy opodatkowania, gdyż pochopnie i niewłaściwie wybrana, będzie obowiązywać aż do końca roku kalendarzowego.
W przypadku chęci zmiany formy opodatkowania na kartę podatkową należy zgłosić ją do 20 stycznia nowego roku, a do 20 lutego w przypadku pozostałych form opodatkowania.
Dylematy młodego przedsiębiorcy
Poza powyższymi zagadnieniami, na aktualności nie tracą wątpliwości związane z ZUS-em.
Przez jaki okres przedsiębiorcy przysługuje preferencyjne oskładkowanie? Kiedy przedsiębiorca w ogóle nie może z niego skorzystać? W jakich okolicznościach preferencyjne warunki mogą być utrzymane w wymiarze dłuższym niż pierwotnie przyjętym w ustawie?
Innymi istotnymi problemami jest podatek VAT, kasy fiskalne, kwestia kwalifikowania danych wydatków jako koszt uzyskania przychodu, czy osławione kody PKD.
W wątpliwych przypadkach, dotyczących na przykład kwalifikowania wydatków jako koszt uzyskania przychodu, właściwej stawki zryczałtowanego podatku, czy stawki VAT, konieczna może być analiza interpretacji podatkowych albo wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej w naszej sprawie.
Start z Mentzenem
Co można zrobić, aby nie popełnić błędów, które negatywnie zdefiniują naszą biznesową przyszłość? Wychodząc naprzeciw początkującym przedsiębiorcom, wprowadziliśmy nową usługę – Start z Mentzenem, w ramach której pomagamy zaczynającym przygodę z biznesem, podjąć najlepsze decyzje.
Jeśli myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej i nie chcesz popełnić falstartu, zapraszamy do umówienia się na konsultację z naszym prawnikiem. Sprawimy, że Twój biznesowy start będzie dynamiczny i zawstydzi konkurencję.