pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

Ulgi podatkowe

IP BOX? U mnie działa!

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

23 czerwca 2020
Dowiedz się, jak skorzystać z ulgi IP Box i płacić tylko 5% podatku dochodowego.

Ulgi podatkowe, stawki podatkowe, sposoby rozliczenia i korzystania z nich są na tyle proste, że aby objaśnić kilka nowych przepisów Ministerstwo Finansów musiało przygotować oficjalne objaśnienie. Idea jest prosta – jeżeli tworzysz oprogramowanie i osiągasz przychód ze sprzedaży praw autorskich do niego, możesz płacić jedynie 5% podatku dochodowego. Czy jest to proste? Niestety nie– a przynajmniej nie dla laika.

Przepisy dotyczące ulgi IP Box są na tyle proste i zrozumiałe, że zaledwie kilka artykułów zaowocowało 86 stronami tłumaczenia, o co zasadniczo tu chodzi. Nie byłoby jeszcze to jak na polskie standardy tragedią, jednak wiele kwestii objaśnienie pomija. Niektóre inne tłumaczy “po łebkach” a co do jeszcze innych, powoduje tylko dodatkowe pytania. Pomocne mogą być indywidualne interpretacje podatkowe, które do tej pory wydano w kontekście tych przepisów czy pierwsze wyroki Sądów Administracyjnych.

Mamy wiedzę, praktykę i doświadczenie – a ty możesz płacić niższe podatki

Taki wstęp na pewno nie brzmi zachęcająco dla osoby nieobeznanej z prawem podatkowym. Okazuje się, że żeby płacić niższe podatki i skorzystać z osławionej ulgi IP Box, powinno się mieć w małym palcu setki stron tekstu i kilka ton informacji. W tym momencie dochodzi jeszcze jedna kwestia – czy te informacje są w ogóle opisane w sposób zrozumiały dla laika. Niestety, najczęściej nie – rząd najwyraźniej stara się dbać o to, by doradcy podatkowi mieli dużo pracy.

Chyba każdy wolałby zapłacić 5% podatku dochodowego zamiast 19%. Rząd jednak zrobił najwyraźniej wszystko, abyś nie mógł z nich skorzystać. Na szczęście, nasza praca ma zupełnie odwrotny charakter – zrobimy wszystko, żebyś w sposób możliwie bezpieczny płacił niższe podatki.

Trzy etapy, które składają się na IP Box

Od strony praktycznej w naszej kancelarii utarł się już stały sposób działania. Najpierw weryfikujemy umowy i stan faktyczny osoby zainteresowanej ulgą. Jeżeli widzimy, że kwalifikują się one do ulgi, możemy przystąpić do drugiego etapu współpracy. Jeżeli nie, ale widzimy szansę, to sugerujemy konkretne zmiany i rozwiązania. W przypadku braku możliwości skorzystania z ulgi w danym przypadku, jasno tłumaczymy, dlaczego tak jest.

Drugi etap polega na stworzeniu wniosku o indywidualną interpretację podatkową. Etap ten ma na celu potwierdzić słuszność naszej wstępnej analizy i zabezpieczyć podatnika. Formułujemy właściwe pytania i mierzymy się z lawiną pytań urzędników.

Ostatni, najprzyjemniejszy etap, po uzyskaniu pozytywnej interpretacji podatkowej, polega na rozliczaniu ulgi. Nasi klienci odzyskali z naszą pomocą już ponad trzy miliony złotych! Liczymy, że wkrótce będziemy mogli pochwalić się jeszcze większymi liczbami, a kolejni klienci będą mogli cieszyć się niższymi podatkami.

Aleksander Serwiński
Kierownik, Dział Ulg Podatkowych

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: