Ulgi podatkowe

Pułapki – ulga na ekspansję!

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

09 maja 2025
Ulga na ekspansję to atrakcyjne narzędzie podatkowe, które ma wspierać przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków i zwiększaniu sprzedaży.

O warunkach zastosowania ulgi szerzej pisaliśmy <tutaj>. Dziś sprawdźmy, jakie pułapki mogą czekać na podatników!

1. Brak pełnej kontroli nad procesem produkcji

Jednym z kluczowych warunków skorzystania z ulgi jest prowadzenie działalności produkcyjnej. Oznacza to, że podatnik musi samodzielnie wytwarzać produkt, który następnie podlega ekspansji.

W interpretacji 0114-KDIP3-2.4011.835.2024.3.MT organ podatkowy odmówił przyznania ulgi autorowi książki, ponieważ proces drukowania odbywał się w zewnętrznej drukarni. Fakt, że książka została stworzona przez wnioskodawcę, nie wystarczył, by uznać ją za produkt podlegający pod ulgę!

2. Wydatki niekwalifikujące się do ulgi

Nie wszystkie koszty związane z ekspansją można odliczyć. Przekonał się o tym przedsiębiorca, który wystąpił z pytaniem dot. kosztów wynagrodzeń pracowników, którzy wykonują pracę marketingowe, polegających m.in. na: fotografowaniu wyrobów, obróbce zdjęć, projektowaniu katalogów i broszur, zwiększeniu „widoczności” wyrobów (w sieci), optymalizowaniu opisów produktów, tworzeniu strony internetowej. W interpretacji 0115-KDIT3.4011.683.2024.2.AWO organ skarbowy uznał, że koszty te nie podlegają pod ulgę, ponieważ nie są wprost wymienione w katalogu kosztów objętych preferencją – wskazując, że nie taki był zamiar ustawodawcy.

3. Koszty certyfikatów – tylko te wymagane

Wielu przedsiębiorców inwestuje w certyfikaty, aby zwiększyć atrakcyjność swojego produktu na rynku. Ustawodawca w ustawie wskazał wprost w katalogu kosztów kwalifikowanych na certyfikację towarów:

Za koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów uznaje się koszty przygotowania dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów, w szczególności dotyczącej certyfikacji towarów oraz rejestracji znaków towarowych.

Jednak w interpretacji 0111-KDIB1-3.4010.504.2024.2.MBD organ podatkowy uznał, że jeśli certyfikat nie jest wymagany prawem do sprzedaży, to nie można go odliczyć w ramach ulgi na ekspansję.

4. Zwiększenie przychodów lub osiągnięcie określonych przychodów

Aby skorzystać z ulgi, firma musi w określonym terminie:

  • zwiększyć przychody ze sprzedaży produktów lub
  • osiągnąć przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych lub
  • osiągnąć przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.

W interpretacji 0111-KDIB1-3.4010.324.2024.1.JG organ uznał, że firma nie może odliczyć kosztów związanych z ekspansją, jeśli nowe produkty nie różnią się istotnie od tych dotychczas oferowanych (np. zmienia się tylko smak, konsystencja, technologia wytwarzania lub opakowanie). Według organu wszelkie zmiany: ilość składników, sposób ich łączenia, sposób ich obróbki, temperaturę przygotowywania i/lub rozlewania produktu nie skutkują powstaniem nowego rodzaju produktu.

Podsumowanie

Ulga na ekspansję może przynieść duże korzyści, ale trzeba uważnie analizować przepisy i dostępne interpretacje. Jeśli planujesz skorzystać z ulgi na ekspansję, należy dokładnie przeanalizować sytuację firmy.

Zapraszamy do kontaktu: [email protected]

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: