pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

CIT estoński

Wynagrodzenie prokurenta na gruncie ukrytych zysków

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

28 grudnia 2023
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy wynagrodzenie prokurenta jest ukrytym zyskiem?
- kiedy spółka nie musi opodatkować wynagrodzenia prokurenta?
- Jakie są różnice w wynagrodzeniu prokurenta na podstawie powołania i umowy o pracę?

W kontekście tak zwanego estońskiego CIT, niemałą popularnością cieszy się zagadnienie ukrytych zysków. Zgodnie z przepisem, rozumie się przez nie świadczenia związane z prawem do udziału w zysku, inne jednak niż podzielony zysk, a ich beneficjentem jest wspólnik spółki lub podmiot ze rzeczoną spółką powiązany. Tematyka ukrytych zysków ponownie zyskuje na popularnością ze względu na ostatnie wyroki sądów administracyjnych i interpretacje indywidualne.

Wspólnik w roli prokurenta

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wynagrodzenie prokurenta będącego jednocześnie wspólnikiem spółki stanowi ukryty zysk. Zdaniem Sądu, wynika to z faktu, że nie zostało ono wskazane w art. 28m ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Bowiem zgodnie z przytoczonym przepisem, do ukrytych zysków (do kwoty pięciokrotności średniego wynagrodzenia miesięcznego) ze źródeł wskazanych w przepisach:

  • Art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: stosunek pracy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy, stosunek służbowy;
  • Art. 13 pkt 7, 8, 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: m.in. osoby powołane do zarządu, na podstawie umów o dzieło, umów zlecenie, umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich i innych tego typu umów;

Sąd wskazał, że wynagrodzenie wspólnika-prokurenta nie będzie wolne od ukrytych zysków, ponieważ powołanie do roli prokurenta nie zostało wymienione w katalogu zawartym w przepisie.

Wynagrodzenie prokurenta-wspólnika to ukryty zysk

W interpretacji sygn. 0111-KDIB1-2.4010.182.2022.2.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że w sytuacji, gdy wspólnik jest jednocześnie prokurentem w spółce, to jego wynagrodzenie w całości będzie ukrytym zyskiem w związku z przepisem art. 28m ust 3. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z rzeczonym przepisem, rozumie się przez nie świadczenia związane z prawem do udziału w zysku, inne jednak niż podzielony zysk, a ich beneficjentem jest wspólnik spółki lub podmiot ze rzeczoną spółką powiązany.

Opinię dyrektora KIS potwierdzają również wyroki sądów administracyjnych uzasadniając swoje stanowisko faktem niewymienienia powołania prokurenta w katalogu źródeł wyłączonych z ukrytych zysków.

W opinii Naczelnego Sądu Administracyjnego, ukryty zysk występujący w przypadku prokurenta będącego wspólnikiem spółki nie narusza zasady równego traktowania podmiotów.

Kiedy wynagrodzenie prokurenta-wspólnika nie jest ukrytym zyskiem?

Jak opisano powyżej, wynagrodzenie prokurenta będącego jednocześnie wspólnikiem stanowi przejaw ukrytych zysków w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Warto wskazać jednak, że do katalogu ukrytych zysków nie będzie zaliczało się wynagrodzenie wspólnika uzyskiwane w związku z wykonywaniem obowiązków prokurenta na podstawie umowy o pracę.

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: