Doradztwo podatkowe dla IT

Czy ewidencja IP BOX musi być prowadzona na bieżąco? – ważny wyrok NSA

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

18 grudnia 2023
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym w ogóle jest ewidencja IP Box?
- jakie wymogi musi spełniać takowa ewidencja?
- czy trzeba ją prowadzić ‘na bieżąco’?
- co w tej sprawie postanowił Naczelny Sąd Administracyjny?

Ewidencja IP Box, czym ona właściwie jest?

Aby móc skorzystać z ulgi IP Box, potrzebne jest prowadzenie odrębnej ewidencji, jest to jeden z warunków skorzystania z preferencyjnej 5% stawki opodatkowania. Nie zostało jednak wskazane w jakiej formie powinna ona być prowadzona oraz co powinno się w niej zawierać. W objaśnieniach wydanych przez Ministerstwo Finansów wskazano, że:

Jednak dla celów obliczenia dochodu z kwalifikowanego IP istotne jest, by ewidencja ta była prowadzona w sposób należyty tak, aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5%, oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu.

Wobec powyższego, ewidencja powinna być prowadzona w taki sposób, aby możliwe było wyszczególnienie każdego prawa własności intelektualnej, kosztu uzyskania przychodu przypadającego na dany przychodów oraz w taki sposób, aby możliwe było ustalenie wskaźnika Nexus dla każdego prawa intelektualnego oraz dochodu kwalifikowanego.

Wówczas, przy rozliczaniu ulgi koniecznym jest między innymi przedstawienie przygotowanej ewidencji, w którym wykazane są powyższe informacje.

Czy ewidencja IP Box powinna być prowadzona na bieżąco?

Art. 30cb ustawy o PIT, jak już wyżej wspomniałem, nie zawiera informacji na temat w jakim czasie takowa ewidencja powinna być przygotowana. A więc nasuwa się pytanie, czy takowa odrębna od rachunkowej, specjalistyczna ewidencja musi być prowadzona “na bieżąco”? W sprawie tej opowiedziały się sądy administracyjne, a w ostatnim czasie nawet Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II FSK 674/21, II FSK 328/22, II FSK 229/22), które w powtarzających się wyrokach potwierdzają, że zgodnie z powyższym artykułem wymóg prowadzenia wspomnianej ewidencji powinien być spełniony najpóźniej na dzień składania deklaracji podatkowej bądź jej korekty. Ich zdaniem, jako iż sam art. 30cb nie stawia wymogów, to takowa ewidencja nie musi być prowadzona w sposób bieżący.

Co to w praktyce oznacza dla podatników?

Rozstrzygnięcia sądów zawierają objaśnienia zgodnie z którym osoby chcące skorzystać z ulgi IP Box nie są zobowiązane do prowadzenia jej na bieżąco, co oznacza, że będą mieć możliwość przygotowania ewidencji na potrzeby ulgi IP Box, nawet na dzień składania deklaracji podatkowej bądź jej korekty.

Jeśli więc, chcą Państwo skorzystać z naszej pomocy w rozliczeniu ulgi IP Box zapraszamy do
kontaktu z naszymi specjalistami.

Zapraszamy do kontaktu: [email protected]

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: