Ogólnie o działalności nierejestrowanej
Działalność nierejestrowana jest alternatywną formą świadczenia usług przez osoby fizyczne, w przypadku, gdy w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziliśmy działalności gospodarczej oraz nie przewidujemy dużych przychodów. Korzyść wynika, z tego, że drobna działalność zarobkowa nie wymaga formalizacji – nie musimy składać wniosku o wpis do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Działalność nierejestrowana – limity przychodów w 2024 roku
Warunkiem prowadzenia działalności nierejestrowanej jest brak uzyskania przychodów, które przekraczają 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od stycznia do czerwca w 2024 roku kwota ta wynosi 3181,50 zł, a od lipca 2024 roku – 3225 zł.
Warto dodać, że do limitu przychodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowanej wlicza się przychody należne, nawet jeśli nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane (klient jeszcze nie zapłacił za towar).
W przypadku przekroczenia limitu przychodów w ciągu 7 dni należy zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG.
Podejście ZUS do oskładkowania działalności nierejestrowanej
Samo prowadzenia działalności nierejestrowanej nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym oraz społecznym. Jeśli jednak wykonujesz umowę o świadczenie usług albo umowę zlecenia, to podlegasz ubezpieczeniom jako zleceniobiorca – tak brzmi stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Sprawia to, że podmiot z którym tego rodzaju umowę zawierasz, przejmuje obowiązki płatnika – ma więc 7 dni na dokonanie zgłoszenia do ZUS i opłacenie składek. Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna ZUS z 4 sierpnia 2022 roku, sygn. DI/100000/43/616/2022, w której ZUS wskazał, iż osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie prowadzi działalności gospodarczej, nie podlega wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a w konsekwencji nie jest osobą, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, co powoduje obowiązek podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartej z ww. osobą umowy, w myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Sytuacja ta dla drobnych przedsiębiorców jest bardzo problematyczna, tego rodzaju modelowe działanie nie wpływa pozytywnie na relacje biznesowe pomiędzy prowadzącymi działalności nierejestrowane a ich klientami. Może nawet wręcz potencjalnych usługobiorców zniechęcić do zawierania umów – w końcu to na nich jako płatnikach ciąży odpowiedzialność za brak zgłoszenia oraz opłacenia składek do ZUS.
Czy coś się zmieni w tym zakresie?
Z pewnością wielu podatników zadaje sobie to pytanie, na ten moment żadne konkretne zmiany w tym zakresie nie zostały zapowiedziane. Jedynie wskazano, że obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii analizuje problem i nie można wykluczyć, że podjęte zostaną działania legislacyjne.