Absurd nr 1: Najem, który nie jest najmem
Fundacja Rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie ośmiu punktów wymienionych w artykule 5 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej. Drugi z punktów stanowi, że fundacja rodzinna może prowadzić działalność w zakresie „najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie”. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uważa jednak, że najem krótkoterminowy, np. na platformach takich jak Booking czy Airbnb, nie jest najmem. Uważają bowiem, że tego typu umowy charakteryzują się wysokim stopniem sformalizowania czy protokołami odbioru, których nie ma przy najmie krótkoterminowym.
Absurd nr 2: Zagraniczne fundusze inwestycyjne
KIS twierdzi, że Fundacja Rodzinna może przystępować jedynie do zagranicznych podmiotów, które również są objęte podatkiem CIT. Zdaniem KIS, fundacja rodzinna nie może inwestować w zagraniczne podmioty transparentne podatkowo. Takie ograniczenie nie wynika jednak z przepisów i ogranicza możliwości inwestycyjne Fundacji.
Absurd nr 3: Obligacje Skarbu Państwa
Zgodnie z przepisami, Fundacja Rodzinna nie może nabywać obligacji skarbu państwa w trybie detalicznym. To kolejne ograniczenie, które nie znajduje uzasadnienia w logice ustawy, a które wynika z przepisu szczególnego – art. 101 ustawy o finansach publicznych.
Absurd nr 4: Kryptowaluty
KIS uważa, że Fundacja Rodzinna nie może inwestować w kryptowaluty. Tutaj niestety mają rację – tak wynika z przepisów. Naszym zdaniem jest to oczywiste przeoczenie ustawodawcy.
Absurd nr 5: Proporcja majątku
KIS interpretuje przepisy dotyczące proporcji majątku w taki sposób, że najbliższa rodzina
kontrolująca rodzinny biznes musi otworzyć tyle fundacji rodzinnych ilu jest członków rodziny.
Po jednej fundacji RODZINNEJ dla każdego 🙂
Podsumowanie
Być może w najbliższym czasie wojewódzkie sądy administracyjne oraz Naczelny Sąd Administracyjny uchylą niekorzystne interpretacje indywidualne, eliminując wiele obecnych absurdów prawnych. Problemy takie jak ograniczenia dotyczące kryptowalut i obligacji skarbowych wymagają natomiast interwencji ustawodawcy. Na chwilę obecną zalecamy czujność w przypadku prowadzenia przez fundacja rodzinna działalności w powyższych obszarach.