Doradztwo prawne

Wakacje składkowe – czym są oraz kto i na jakich warunkach może z nich skorzystać

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

24 czerwca 2024
W tym artykule dowiesz się o tym, czym są tak zwane wakacje składkowe. Jakie podmioty są uprawnione do skorzystania z nich. Oraz jakie warunki musisz spełnić aby z nich skorzystać.

7 czerwca br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Ustawa z dnia 9 maja 2024 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: „nowelizacja”) wprowadza tzw. wakacje składkowe, z których będą mogli korzystać najmniejsi przedsiębiorcy (mikroprzedsiębiorcy). Wakacje składkowe będą polegały na zwolnieniu danego Przedsiębiorcy z opłacania własnych obowiązkowych składek na ubezpieczenia:

  • emerytalne,
  • rentowe,
  • wypadkowe.

Zwolnienie może obejmować również składki na ubezpieczenie chorobowe, w przypadku jeżeli Przedsiębiorca dobrowolnie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku oraz w miesiącu go poprzedzającym.

Zwolnienie obejmuje także składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Należy pamiętać, że zwolnienie będzie mogło dotyczyć wyłącznie jednego wybranego, wybranego przez Przedsiębiorcę miesiąca kalendarzowego w danym roku kalendarzowym.

Skorzystać z takich wakacji, będzie mógł skorzystać Przedsiębiorca, który prawidłowo złożył wniosek oraz:

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych,
  • w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro,
  • jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej,
  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wakacje składkowe stanowią pomoc publiczną de minimis, co oznacza, składki za ten czas zostaną opłacone z budżetu państwa.

Określa to kolejny wymóg, który musi spełniać Przedsiębiorca, chcący skorzystać ze zwolnienia, mianowicie zwolniony z opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe może być Przedsiębiorca, który dysponuje limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy obowiązujących go we wskazanym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne podlegających zwolnieniu.

Wnioski o wakacje składkowe mają być składane drogą elektroniczną w systemie udostępnionym przez ZUS (PUE ZUS).

Nowelizacja wprowadziła również m.in. przepis, który ogranicza podstawę wymiaru składek za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem, do najniższej obowiązującej danego ubezpieczonego podstawy wymiaru składek.

Zasadnicza większość nowych przepisów wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 4 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, które nastąpiło 12 czerwca, zatem nowe regulacje wchodzą w życie od 1 listopada 2024 r.

Oznacza to, że składając wniosek w listopadzie 2024 będzie można skorzystać z wakacji w miesiącu już w grudniu 2024!

Zapraszamy do kontaktu: [email protected]

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: