pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

VAT

Czym jest Mechanizm Podzielonej Płatności?

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

11 marca 2024
W tym artykule dowiesz się:
- kogo dotyczy mechanizm podzielonej płatności;
- jakie sankcje występują za niezastosowanie mechanizmu podzielonej płatności;
- na co mogą zostać przeznaczone środki z rachunku VAT.

Mechanizm podzielonej płatności, czyli split payment to regulacja prawna, która obowiązuje od 1 listopada 2019 roku. Mechanizm ten ma na celu zminimalizowanie nadużyć oraz oszustw podatkowych. Płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności polegają na podzieleniu dokonywanej wpłaty na kwotę netto oraz kwotę podatku VAT, które trafiają na dwa osobne rachunki. Sprzedawca otrzymuje należność za fakturę w kwocie netto na rachunek podstawowy, a kwotę podatku VAT na rachunek VAT. MPP ma zastosowanie wyłącznie do transakcji w walucie polskiej na rzecz podatników VAT.

Kogo obowiązuje MPP?

Podatnik dokonujący płatności w kwocie powyżej 15 000 zł za nabyte towary lub usługi, które zostały wymienione w załączniku 15 ustawy o VAT zobowiązany jest do zastosowania mechanizmu podzielonej płatności. Obowiązek zapłaty MPP obowiązuje m.in. sprzedaż paliw, niektóre usługi budowlane, wyroby jubilerskie, sprzęt komputerowy, części samochodowe i wiele innych.

Informacja o zastosowaniu mechanizmu płatności oznaczona jest najczęściej na fakturze, należy jednak pamiętać, że brak takiej informacji nie zwalnia z obowiązku jego zastosowania, jeżeli przepisy tego nakazują. Przedsiębiorcy zwolnieni z VAT również zobowiązani są do zapłaty tym sposobem. Istnieje także możliwość dobrowolnego skorzystania z tego sposobu płatności przy transakcjach, które tego nie wymagają. Decyzję o sposobie zapłaty podejmuje nabywca, chyba że sprzedawca zaznaczy, że nie akceptuje tej metody.

Możliwe sankcje

Niestosowanie mechanizmu podzielonej płatności, gdy jest wymagane zgodnie z przepisami może nieść za sobą skutki zarówno dla nabywcy, jak i sprzedawcy. Obie strony transakcji mogą zostać obciążone dodatkowymi zobowiązaniami lub grzywną. Dodatkowo może to również skutkować wstrzymaniem zwrotu nadpłaconego podatku VAT.

Sprzedawca za brak informacji o obowiązkowej zapłacie split payment na fakturze może otrzymać karę w wysokości 30% kwoty podatku VAT przypadającej na towar i/lub usługę wymienionych w załączniku nr 15 ustawy o VAT. Uniknięcie kary możliwe jest w przypadku gdy nabywca, pomimo braku informacji opłaci fakturę za pomocą podzielonej płatności.

Dla nabywcy również przewidziana jest kara w wysokości 30% kwoty podatku VAT przypadającej na towar i/lub usługę, w przypadku niezastosowania split payment.

Rachunek VAT

Środki, które zostają zgromadzone na rachunku VAT mogą zostać przekazane na inne zobowiązania takie, jak:

  • Podatek VAT
  • PIT, CIT, akcyza, cło
  • Składki ZUS
  • Płatność za zobowiązanie z zastosowaniem split payment

W przypadku niewykorzystania środków zgromadzonych na rachunku VAT istnieje możliwość przelania ich na rachunek firmowy. W tym celu należy wnioskować do Naczelnika Urzędu Skarbowego i czekać na decyzję. W przypadku otrzymania postanowienia o odmowie można złożyć odwołanie w terminie 14 dni.

Środki zgromadzone na rachunku VAT są wolne od zajęć sądowych i administracyjnych.

Podsumowując, każdy podatnik, nawet ten zwolniony z VAT zobowiązany jest do zapłaty zobowiązania mechanizmem podzielonej płatności, jeżeli zakupiono tak zwane ‘towary wrażliwe’ oraz wartość faktury przekracza 15 000 zł. Niezależnie od zawartej informacji na fakturze o sposobie zapłaty, warto pamiętać, kiedy należy zastosować MPP. W przeciwnym razie może się to wiązać z nieprzyjemnymi skutkami.

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: