pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

VAT

Panie Areczku, pełne odliczenie nie dla członka zarządu? O odliczeniu VAT przy parkowaniu służbowego auta pod domem

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

07 grudnia 2023
Z tego artykułu dowiesz się:
-jakie warunki trzeba spełnić w celu skorzystania z pełnego odliczenia VAT; -jak organy podatkowe zapatrują się na tę kwestię;

Odliczenie częściowe a pełne – znaj różnicę!

Co do zasady, podatnik użytkujący samochód zarówno na cele prywatne, jak i na cele służbowe ma prawo odliczyć 50% VAT wynikającego z faktur zakupowych od wydatków eksploatacyjnych. Jednakże, pod pewnymi warunkami ma on możliwość odliczenia pełnej, 100% kwoty podatku od towarów i usług. Dzieje się tak w sytuacji wyłącznego użytkowania pojazdu na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Zasady odliczania VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony zostały uregulowane w treści art. 86a ustawy o VAT. Podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają również obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji VAT. Informację tę składa się na druku VAT-26.

Jeżeli chodzi o ewidencję przebiegu pojazdu (a więc dobrze wszystkim znaną kilometrówkę) to powinna ona zawierać następujące elementy składowe:

1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego,

2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji,

3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji,

4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd – dokąd), liczbę przejechanych kilometrów, imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem – potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem,

5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Tylko w sytuacji posiadania powyższych danych nie narażamy się na ryzyko kwestionowania odliczenia przez organy podatkowe. Pamiętajmy również, że kilometrówka może być prowadzona także w formie elektronicznej, np. przy pomocy arkusza kalkulacyjnego.

Uważaj gdzie parkujesz!

Co jednak w sytuacji, gdy członek zarządu w pełni korzysta z odliczenia VAT, gdyż spełnia wszystkie warunki stawiane przez ustawodawcę, ale parkuje auto pod własnym miejscem zamieszkania?

O powyższą kwestię zapytał podatnik – spółka z o.o., której członek zarządu miał otrzymać samochód w leasingu do użytku służbowego. W celu zapewnienia, iż auto będzie wykorzystywane jedynie na cele prowadzonej działalności gospodarczej ustanowiono nawet nadzór nad pojazdem. Spółka zapewniała, że spełni wszystkie warunki do pełnego odliczenia kwoty podatku, w tym również tzw. “kilometrówkę”. Auto miało być parkowane w pobliżu miejsca zamieszkania pracownika, co miało zapewnić mu bezpieczniejszy sposób na jego garażowanie.

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 5 stycznia 2023 r. o sygn. 0114-KDIP4-2.4012.500.2022.2.AA nie zgodził się z podatnikiem, argumentując, że dopuszczenie możliwości parkowania samochodu służbowego przez członka zarządu w pobliżu miejsca zamieszkania, stwarza możliwość wykorzystania go do celów prywatnych. Organ wskazał ponadto, że zasady mogą co prawda zniechęcać do używania samochodu służbowego do celów prywatnych, natomiast nie są w stanie w rzeczywiści wyeliminować takiego wykorzystania samochodu dla celów prywatnych, z uwagi na jego dostępność w miejscu zamieszkania członka zarządu.

Podobne, niekorzystne stanowisko organ zajął w interpretacji indywidualnej z dnia 30 sierpnia 2023 r. o sygn. 0111-KDIB3-1.4012.465.2023.2.ICZ, gdzie odmówił pełnego odliczenia VAT członkowi ekipy serwisowej, który parkował auto pod własnym domem. Powoływano się przy tej okazji na podobne argumenty co w sprawie dotyczącej członka zarządu.

Nadzieja umiera ostatnia

Treśćnajnowszych interpretacji indywidualnych wydawanych przez Dyrektora KIS nie pozwala na pełne odliczenie VATu w sytuacji, gdy podatnik parkuje auto pod swoim domem. Pozostaje mieć nadzieję na zdroworozsądkowe podejście sądów administracyjnych w tej kwestii oraz ich uchylenie w niedalekiej przyszłości. 

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: