pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

VAT

Wątpliwości oraz zagrożenia związane z obniżoną stawką VAT dla branży beauty

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

25 kwietnia 2024
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 14 marca 2024 roku usług sklasyfikowane w grupach PKWiU:
- 96.02.13.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, które obejmują: usługi pielęgnacyjne i upiększające, dotyczące urody i twarzy, włączając usługi kosmetyczne, usługi wykonywania manicure i pedicure, usługi związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu,
- ex 96.02.14.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu,
- 96.02.19.0 – Pozostałe usługi kosmetyczne, które obejmują: usługi w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi oraz pozostałe usługi kosmetyczne;
korzystać mogą od 1 kwietnia 2024 roku z obniżonej 8-procentowej stawki VAT.

Powyższy katalog daje jednak duże pole do interpretacji – w branży beauty mamy do czynienia z wieloma rodzajami usług, zabiegów itp. Nie wszystkie z nich zostały wskazane wprost, stąd nie wiadomo jaka stawka podatku VAT będzie dla nich właściwa.

Jaka jest poprawna definicja “usług kosmetycznych” oraz co wchodzi w ich zakres?

Przedmiotem wątpliwości podatników jest aspekt praktyczny – mianowicie, do tej pory nie zostało w Polskim prawie określony co wchodzi w zakres świadczeń określanych jako“usługi kosmetyczne”, a co określić można już jako “medycynę estetyczną”. Kwestia ta jest o tyle istotna, że w obecnym stanie prawnym pierwsze z rodzajów usług korzystać mogą z preferencyjnej stawki, a te drugie nie. Naczelna Rada Lekarska definiuje zabiegi medycyny estetycznej jako świadczenia zdrowotne mające, wiążących się z ingerencją w tkanki ludzkie, wykonywanych przez lekarzy i lekarzy dentystów, efektem tych działań ma być poprawa samopoczucia i wyglądu pacjenta. Jednak, w wielu przypadkach granica pomiędzy tymi dwoma usługami pozostaje dalej rozmyta, stąd pojawia się wiele wątpliwości oraz prób nadużyć.

A co z usługami kompleksowymi?

Kolejną kwestią jest świadczenie dwóch lub więcej rodzajów usług w ramach jednego zabiegu. Aby nie narażać się na nieprawidłowe rozliczenie podatku VAT konieczne może okazać się wystąpienie z wnioskiem o Wiążącą Informację Stawową – dowiemy się wówczas w jaki sposób należy opodatkować daną czynność.

Fiskus kontroluje

Pewne jest, że w związku z obniżeniem stawki w drodze rozporządzenia rozliczenia w branży beauty mogą być szczegółowo badane przez Urzędy Skarbowe. Każde bezprawne skorzystanie z preferencyjnej 8% stawki podatku VAT może wiązać się z konsekwencjami – zapłatą zaległego podatku wraz z odsetkami, możemy również narazić się z tego tytułu na konsekwencje karnoskarbowe w postaci kary grzywny.

Jeśli chcemy więc skorzystać z preferencyjnej stawki podatku ale mamy co do tego pewne wątpliwości, najlepiej jest wystąpić z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w celu wydania Wiążącej Informacji Stawowej.

Zapraszamy więc w tym celu do skontaktowania się z naszymi specjalistami.

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: