pon – pt 8:00 – 18:00     tel. 563 000 363       [email protected]

Doradztwo podatkowe

Jeden prosty trick, aby płacić niższe podatki

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

22 marca 2023

Nikt nie widział, nikt nie słyszał…

 

Niektórzy mówią, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Śmierci jak dotąd nie okiełznaliśmy, z podatkami idzie nam nieco lepiej. W niektórych chwilach z pomocną dłonią (o dziwo) wychodzi polski ustawodawca, puściwszy delikatnie oczko w stronę zwykłych, szarych ludzi. W tym artykule mowa będzie o instytucji ograniczenia poboru zaliczek, czyli o stosunkowo mało znanym narzędziu będącym do dyspozycji podatników. Pozwala ono w prosty sposób zmniejszyć wysokość płaconych zaliczek na podatek dochodowy. Jest to zwyczajnie korzystne, zwłaszcza w obecnych warunkach ekonomicznych.

 

Jak to jest płacić niższe podatki, dobrze?

 

Powyższe rozwiązanie zostało uregulowane w art. 22 § 2a ustawy Ordynacja podatkowa i w obecnym kształcie obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. Technicznie polega ono na tym, że podatnik zostaje zwolniony z obowiązku obliczania oraz z wpłat zaliczek na podatek dochodowy, bądź też wysokość zaliczek zostaje ograniczona do pewnej wysokości. Ograniczenie poboru zaliczek może zostać zastosowane zarówno wobec podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jak i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek można złożyć w każdym momencie trwania roku podatkowego. Co istotne, wniosek nie może dotyczyć zaliczek nieopłaconych, dla których termin zapłaty już minął. Złożenie wniosku nie podlega opłacie skarbowej – jest całkowicie darmowy.

 

Nie tak szybko podatniku!

 

Na wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego wydaje decyzję o ograniczeniu poboru zaliczek na podatek dochodowy. Decyzja ta jest uznaniowa – to Naczelnik decyduje, czy przyzna prawo do zmiany wysokości zaliczek na podatek dochodowy. Niemniej jednak organ podatkowy ma obowiązek wydania decyzji przyznającej rację podatnikowi, jeśli spełniony będzie jeden, podstawowy warunek – podatnik uprawdopodobni, że pobór zaliczek wg standardowej wysokości byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego za obecny rok podatkowy.

 

Kto może płacić niższe zaliczki? Do kogo skierowany jest ten instrument?

 

Przede wszystkim: podatnicy korzystający z ulgi IP Box (programiści, architekci IT, project managerowie, product managerowie, product ownerzy, analitycy biznesowi, testerzy oprogramowania). Jeśli już posiadasz pozytywną interpretację w zakresie ulgi IP Box i rozliczyłeś się z jej wykorzystaniem (bądź zamierzasz się rozliczyć w przyszłości), to ograniczenie poboru zaliczek jest dla Ciebie! Dzięki temu nie będziesz czekał na zwrot nadpłaty podatku – pieniądze zostaną w twojej kieszeni. Jeśli nie korzystasz z ulgi IP Box to… również możesz skorzystać z tego rozwiązania.

Przykładowo:

  • gdy twoja działalność ma charakter sezonowy – w pewnym okresie miałeś wysokie dochody i płaciłeś duże zaliczki na podatek dochodowy, a przez resztę czasu spodziewasz się bardzo niskiego dochodu lub wręcz braku dochodu;
  • gdy w danej części roku zamierzasz dokonać znaczących inwestycji, przez co Twój dochód będzie niski lub będziesz na stracie,

a z szacunków wynika, że wysokość zapłaconych zaliczek osiągnęła już poziom podatku należnego na koniec roku.

 

Warto spróbować

 

Jak widać, płacenie niższych zaliczek jest możliwe. Urzędy skarbowe często przychylnie rozpatrują wnioski o ograniczenie poboru zaliczek, z uwagi na to, że jest to im na rękę. Dzięki temu nie muszą zwracać nierzadko horrendalnych ilości pieniędzy. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą w procesie uzyskania pozytywnej decyzji dotyczącej ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: