W tym artykule przede wszystkim znajdziesz odpowiedź na pytania:
1) Kim jest trzeciodłużnik?
2) Jak przebiega egzekucja wierzytelności na trzeciodłużniku?
3) Jakie są konsekwencje braku współpracy z komornikiem ze strony trzeciodłużnika?
Kim w ogóle jest trzeciodłużnik?
Aby wyjaśnić pojęcie „trzeciodłużnika” najpierw konieczne jest określenie stron w postępowaniu egzekucyjnym – dłużnika oraz wierzyciela. Krótko mówiąc, dłużnik to osoba zobowiązana do zapłaty środków pieniężnych drugiej stronie – wierzycielowi. Postępowanie egzekucyjne jest więc prowadzone na rzecz wierzyciela, bowiem posiada on tytuł wykonawczy do prowadzenia egzekucji wobec dłużnika.
Trzeciodłużnik to każdy podmiot (osoba fizyczna lub osoba prawna), który jest dłużnikiem zajętej wierzytelności. Mówiąc najprościej, trzeciodłużnik to „dłużnik dłużnika” – osoba, która ma zapłacić na rzecz dłużnika określoną kwotę pieniężną. Przykłady trzeciodłużników w praktyce:
- kontrahenci mający jakieś zobowiązania wobec dłużnika – np. nieuregulowane faktury,
- pracodawca dłużnika, który wypłaca mu pensję,
- Urząd Skarbowy – w sytuacji, gdy przykładowo dłużnikowi przysługuje zwrot nadpłaty podatku.
Jak przebiega egzekucja wierzytelności na trzeciodłużniku?
Egzekucja z wierzytelności trzeciodłużnika następuje poprzez jej zajęcie, po uzyskaniu takiej wiedzy przez komornika (na przykład poprzez wystosowanie odpowiednich zapytań do organów w toku prowadzonej egzekucji). Zajęcie wierzytelności ma zasadniczy skutek, a mianowicie – od tej chwili trzeciodłużnik może świadczyć tylko na ręce komornika lub do depozytu sądowego. W pierwszej kolejności trzeciodłużnik otrzyma od komornika pismo wraz z zawiadomieniem oraz wezwaniem do udzielenia wymaganych informacji, a także do złożenia w ciągu tygodnia oświadczenia między innymi co do tego, czy i w jakiej wysokości przysługuje mu zajęta wierzytelność oraz czy ewentualnie odmawia zapłaty (a jeżeli tak, to z jakiej przyczyny).
Jakie są konsekwencje braku współpracy z komornikiem ze strony trzeciodłużnika?
Trzeba pamiętać, że nie należy lekceważyć takiego pisma i konieczne jest udzielenie na nie odpowiedzi w wyznaczonym do tego terminie, bowiem może to skutkować negatywnymi konsekwencjami. Zgodnie z art. 886 k.p.c. komornik w takim przypadku może wymierzyć trzeciodłużnikowi grzywnę w wysokości do pięciu tysięcy złotych. Co więcej, grzywna jest powtarzana, jeżeli trzeciodłużnik nadal uchyla się od udzielenia odpowiedzi w wyznaczonych dodatkowych terminach.
Ponadto, należy zaznaczyć, że trzeciodłużnik nie odpowiada za długi dłużnika, a jeżeli wierzytelność pomiędzy nim a dłużnikiem faktycznie istnieje, to trzeciodłużnik odpowiada tylko do jej wysokości. Należy jednak pamiętać, że ignorując pismo skierowane od komornika, trzeciodłużnik może narazić się na ukaranie grzywną i odpowiedzialność odszkodowawczą względem wierzyciela.