Doradztwo prawne

Umowa najmu okazjonalnego – co trzeba wiedzieć?

Stan prawny

Aktualny

Data publikacji

19 maja 2025
Umowa najmu okazjonalnego to coraz częściej wybierana forma umowy przez właścicieli nieruchomości udostępniających swoje lokale na wynajem. Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny rodzaj umowy najmu wiąże się z dodatkowymi wymaganiami formalnymi. W tym artykule wyjaśniamy, m.in. czym dokładnie jest umowa najmu okazjonalnego, jakie korzyści oferuje wynajmującym i najemcom oraz jakie dokumenty są niezbędne do jej skutecznego zawarcia.

Czym jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny jest szczególnym rodzajem najmu, który gwarantuje właścicielom nieruchomości skuteczniejszą ochronę ich własności niż w przypadku zwykłego najmu, ponieważ zawiera dodatkowe mechanizmy ochrony dla wynajmującego, m.in. możliwość szybszej eksmisji.

Przede wszystkim taka umowa ma na celu udzielenie wynajmującemu lokal dodatkowego zabezpieczenia na wypadek nieuczciwego zachowania najemcy, który nie będzie chciał zwrócić przedmiotu najmu po zakończeniu umowy, a zatem gdy będzie on korzystał z lokalu bezumownie.

Podstawowe cechy umowy najmu okazjonalnego:

  • stronami umowy jest wynajmujący oraz najemca,
  • może dotyczyć jedynie lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali,
  • zawierana jest na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat,
  • musi być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności,
  • powinna zawierać również takie informacje jak: opis wynajmowanego lokalu, wysokość czynszu oraz termin jego płatności, czas trwania umowy, obowiązki stron czy inne postanowienia uzgodnione przez strony.

Do umowy należy dołączyć:

  • oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opóźnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu,
  • wskazania przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu,
  • oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu – na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

Inne wymagania formalne:

  • Należy również pamiętać, że w terminie 14 dni od rozpoczęcia najmu należy zgłosić umowę do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania wynajmującego.
  • Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione również od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu, które będzie przysługiwało właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Trzeba jednak pamiętać, że taka kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu.

W przypadku wynajmowania lokalu należy zwrócić szczególną uwagę na skonstruowanie umowy, która w sposób precyzyjny będzie regulować stosunki między wynajmującym a najemcą. Dobrze przygotowana umowa najmu okazjonalnego nie tylko zabezpiecza interesy właściciela, ale również chroni najemcę przed nieporozumieniami wynikającymi z nieodpowiednich zapisów.

Jako Kancelaria wspieramy Klientów w zakresie przygotowywania oraz analizy umów, dbając o to, by dokumenty były zgodne z przepisami prawa, uwzględniały realne potrzeby naszych Klientów i zapewniały im maksymalne bezpieczeństwo. Wobec tego, jeżeli potrzebują Państwo pomocy przy tego rodzaju umowie, zapraszamy do kontaktu.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, zapraszamy do zapoznania się z naszym filmikiem dotyczącym najmu okazjonalnego.

Zapraszamy do kontaktu: [email protected]

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie, a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Nie daj im nawet piątaka więcej niż to konieczne!

Doradztwo podatkowe w kancelarii Mentzen - doradztwo dla firm - zakładanie działalności gospodarczej

Mentzen + to ciągła opieka prawno-podatkowa.
Zatem jeśli chciałbyś poczuć się bezpiecznie,
a przy okazji płacić możliwie niskie podatki…

Odwiedź nas również na: