Inwestycje, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę zobowiązują inwestora do zapewnienia sporządzenia projektu budowlanego. Opracowanie projektu należy do podstawowych obowiązków projektanta. Na projektancie ciąży wymóg posiadania stosownych uprawnień budowlanych do projektowania w odpowiedniej specjalności. W aktualnym stanie prawnym projekt budowlany obejmuje trzy opracowania technicznie, mianowicie projekt:
- zagospodarowania terenu (działki),
- architektoniczno-budowlany,
- techniczny.
Projekt techniczny jest dokumentem, który zawiera szczegółowe rozwiązania techniczno- konstrukcyjne. Obejmuje on zasadniczo:
- projektowane rozwiązania konstrukcyjne obiektu wraz z wynikami obliczeń statyczno- wytrzymałościowych,
- charakterystykę energetyczną – w przypadku budynków,
- projektowane niezbędne rozwiązania techniczne oraz materiałowe,
- dokumentację geologiczno-inżynierską lub geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych (w zależności od potrzeb),
- inne opracowania projektowe dotyczące rozwiązań budowlanych i techniczno- instalacyjnych.
Projekt techniczny musi być zgodny z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.
Wymagania akustyczne
Od 1 kwietnia bieżącego roku w projekcie technicznym obowiązkowo będzie trzeba zamieszczać analizę rozwiązań technicznych i materiałowych, które muszą spełniać wymagania akustyczne wynikające z przepisów rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dalej jako: WT).
Analiza rozwiązań technicznych i materiałowych powinna zawierać w szczególności takie dane jak:
- zakładany poziom hałasu zewnętrznego oddziałujący na budynek,
- poziom wymaganej izolacyjności akustycznej przegród w budynku, w odniesieniu w szczególności do przegród pomiędzy lokalami, okien czy też drzwi wejściowych do lokali,
- wyroby budowlane zapewniające wymaganą izolacyjność akustyczną przegród,
- dopuszczalny poziom hałasu oraz dźwięku przenikających do pomieszczeń budynku wraz z opisem sposobu spełnienia tych wymagań.
Nowelizacja WT ma głównie na celu walkę z tzw. „patodeweloperką” i został położony szczególny nacisk na informacje wskazujące na sposób spełnienia wymagań w zakresie akustyki. Obowiązek opracowania analizy będzie dotyczył zarówno realizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego z dwoma lokalami, budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, jak i budynku mieszkalnego wielorodzinnego.
Zgodnie z wytycznymi ściana między lokalami mieszkalnymi w budynku mieszkalnym wielorodzinnym powinna charakteryzować się izolacyjnością akustyczną na poziomie min. 50 dB. Należy zatem zwrócić uwagę na materiały budowlane wykorzystane do wzniesienia takiej ściany.
Co istotne, modyfikacje w zakresie obowiązku umieszczenia analizy akustycznej nie są jedynymi zmianami, które ustawodawca wprowadza z początkiem kwietnia 2024 r. Zmiany będą dotyczyły również sposobu wyznaczania poszczególnych powierzchni budynku.
Wyznaczanie poszczególnych powierzchni budynku
Zgodnie z § 20 ust. 1 pkt 4 lit. b oraz § 12 rozporządzenia w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego sposób w jaki wyznacza się poszczególne powierzchnie budynku ustala się zgodnie z Polską Normą PN-ISO 9836 – Właściwości użytkowe w budownictwie – Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych (i jej aktualizacjami).
Stosowanie w praktyce tych regulacji budzi wiele wątpliwości, zwłaszcza w kontekście tego, czy do powierzchni całkowitej należy wliczać balkony, loggie i tarasy. Nie należą one bowiem do powierzchni użytkowej a powierzchnia użytkowa jest, zgodnie z Polską Normą PN-ISO 9836, składową powierzchni całkowitej.
Mimo, iż powierzchnia zabudowy jest jednym z najważniejszych parametrów projektu budowlanego to jego definicja nie została ujęta w przepisach.
Ustawodawca wyszedł naprzeciw powstającym wątpliwościom i doprecyzował, że część opisowa projektu zagospodarowania działki lub terenu powinna zawierać zestawienie powierzchni zabudowy projektowanych i istniejących obiektów budowlanych, jednakże powierzchnię zabudowy budynku pomniejsza się o powierzchnię części zewnętrznych budynku, takich jak: tarasy naziemne i podparte słupami, gzymsy, balkony oraz loggie.